head

Onemocnění koronárních cév - Jak může pomoci dieta?

Onemocnění koronárních cév: jak ho ovlivňuje výživa?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravý životní styl

Onemocnění koronárních cév je jedním z nejčastějších onemocnění s následkem smrti,  jako například infarkt myokardu nebo náhlá zástava srdce. Onemocnění je možné předcházet, nebo pokud se už vyvinulo, je možné zabránit zhoršení stavu nebo v některých případech i zastavit nebo změnit jeho průběh, co vyžaduje vážnou změnu životního stylu. Profesor T. Colin Campbell ve své knize Čínská studie (Studie o Číně) sdílel pokus svého kolegy, který se týká tohoto problému.

Profesor Campbell, který v čínské studii uvádí, že existuje vážný vztah mezi výživou a nejčastějšími nemocemi  jako např. onemocnění srdce - napsal, že jeho kolega, dr. Caldwell Esselstyn se rozhodl začít studovat účinky plné výživy a výživy rostlinného původu u pacientů, kteří trpí onemocněním koronárních cév srdce.  Při minimálním užití léků na snížení hladiny cholesterolu předepsal stravu s nízkým obsahem tuku a hlásil viditelné výsledky při léčbě srdečních onemocnění.

Ukázal svým pacientům příklad

Dr. Esselstyn začal své výzkumy v polovině 80. let a jeho hlavním cílem bylo snížit svým pacientům hladinu cholesterolu pod 150 mg / dl. Všichni byli požádáni, aby si do svého stravovacího deníku zapsali vše, co během dne zkonzumovali.  V následujících dvou letech s pacienty každé dva týdny konzultoval, předepsal krevní rozbory a kontroloval jejich krevní tlak a hmotnost. Pacienti dodržovali stejnou stravu jako Dr. Esselstyn a jeho manželka. Neobsahovala žádný přidaný tuk a většinou ani potraviny živočišného původu. Účastníci experimentu se museli vyhnout potravinám, jako je olej, maso, ryby, drůbež a mléčné výrobky, s výjimkou odstředěného mléka a nízkotučného jogurtu. Po pěti letech pokračování experimentu Dr. Esselstyn navrhl svým pacientům, aby ze své stravy vyloučili také odstředěné mléko a nízkotučný jogurt.

"Žili ve stínu předčasné smrti"

V prvních dvou letech studia, pět z nich opustilo program, ale pokračovalo až osmnáct. Ti původně s důvodu vážné nemoci vyhledali doktora Esselstyna. "Osm let před začátkem studie překonalo těchto osmnáct osob celkem čtyřicet devět příhod koronárních cév, včetně angíny, bypassu, infarktu myokardu, mozkové mrtvice a angioplastiky. Tato srdce nebyla vůbec zdravá. Takže si můžeme představit, jak byli motivováni k účasti ve studii, protože žili ve stínu předčasné smrti, "píše profesor Campbell a dodává, že těchto osmnáct pacientů dosáhlo pozoruhodného úspěchu. U účastníků dramaticky klesla  hladina„špatného" LDL cholesterolu a během jedenácti let se u těch, kteří pokračovali v dietě, vyskytla pouze jedna příhoda koronárních cév. Jednalo se o někoho, kdo na určitou dobu přerušil dietu. "Onemocnění těchto pacientů se nejenom zastavilo, ale se i odvrátilo. U sedmdesáti procent pacientů se znovu otevřeli ucpané cévy. Jedenáct jeho pacientů souhlasilo s absolvováním angiografického vyšetření, během kterého mohou být srdeční artérie vizualizovány pomocí  rentgenového záření. U jedenácti osob došlo v prvních pěti letech studia ke zlepšení zúžení arterií v průměru o 7%, "uvedl profesor Campbell.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.