head

Jak zjistím, že trpím onemocněním ledvin?

Onemocnění ledvin: příčiny a příznaky
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravý životní styl

Onemocnění ledvin se vytváří pomalu a bez příznaků. Zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že je nějaký problém. Jelikož ve většině případů se bolest neobjevuje, neobrátíme se na odborného lékaře, i přesto, že jen takto se dá diagnostikovat onemocnění ledvin.

Nakolik funkcí ledvin je soustavné čištění krve, škodlivé látky, které se nahromadí, jsou zdrojem mnoha onemocnění. Většina onemocnění ledvin se vytváří nenápadně, v počátečním stádiu neprodukují jednoznačné příznaky. Onemocnění ledvin (např. ledvinové kameny) způsobují problémy nejčastěji až v pokročilém stádiu. Konkrétně příznaky, fyziologické změny, upozorní na ně až tehdy, když činnost ledvin klesne pod 25%. Pokud činnost ledvin významně klesne, škodlivé látky se ještě více hromadí, což v závislosti na závažnosti onemocnění ledvin může způsobovat vysoký krevní tlak, cukrovku - diabetes, kardiovaskulární onemocnění. I přes to, že je třeba předcházet onemocnění ledvin, v případě pokročilého, resp. nevratného poškození se nevyhneme dialýze, či transplantaci ledvin.

Varovné příznaky onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin v pokročilém stádiu nese s sebou typické potíže. Chronická cystitida, chudokrevnost, vysoký krevní tlak, únava, skleslost, bledost, nechutenství, nevolnost a zvracení, ale i oteklá tvář, zavodněné nohy mohou být varovnými signály. Příznaky se mohou objevit najednou, po jednom, či částečně. Onemocnění ledvin lze diagnostikovat vyšetřením moči a krve, měřením arteriálního krevního tlaku, resp. přístrojovým vyšetřením. Na onemocnění ledvin poukazuje jednoznačně zúžená funkce ledvin, zvýšené hodnoty séra karbamid - močoviny, resp. hodnoty kreatininu, vykazatelná z laboratorních výsledků.

Předcházení onemocnění ledvin

Při prevenci onemocnění ledvin hraje důležitou roli správná výživa, resp. přijímání dostatečného množství tekutin (což je v případě dospělého člověka průměrného vzrůstu 2 litry denně). Potraviny přeplněné umělými přídavnými látkami a sycené nápoje nejen zatíží moč vylučovanými toxiny, ale silně překyselují organismus. Stejně i alkohol.

Pravidelný pohyb je také velmi vhodný při prevenci onemocnění ledvin, resp. při zpomalení propuknutí onemocnění ledvin. K tomuto ve velké míře přispívá skutečnost, že pohyb posiluje srdce, čímž upravuje krevní oběh, a artérie se stávají odolnějšími a pružnějšími.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.