head

Příčina pocitu hladu: může ji způsobovat i nedostatek spánku

Pocit hladu může zapříčinit i stres
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životní styl

Jste neustále hladoví a přemýšlíte nad tím, co byste mohli "zobkat"? Za neutuchající pocit hladu může i několik našich zlozvyků, stejně jako nesprávná životospráva. I tyto faktory mohou způsobit neustálý pocit hladu.

I přesto, že se vydatně stravujete, přece cítíte, že Vám ustavičně kručí v žaludku? V takovém případě je zřejmé, že příčina pocitu hladu není v nedostatku kalorií. Pocit hladu po jídle je častokrát psychického původu.

Nedostatečný pitný režim

Doplňování tekutin ovlivňuje naši výkonnost a trávení, ale působí i na detoxikační procesy a vznik pocitu hladu. Častokrát, když máme pocit, že jsme hladoví, ve skutečnosti náš organismus tím reaguje na nedostatek tekutin. Právě proto, pokud nás přepadne pocit hladu, přestože jsme nedávno snědli oběd, či svačinu, vypijme 1 - 2 sklenice vody a pocit hladu pravděpodobně pomine.

Příliš mnoho uhlohydrátů

Znáte ten pocit, když si otevřete čokoládu s tím odhodláním, že si dáte jen několik kostek a za několik minut je po ní? Potraviny s vysokým obsahem cukru a bílé mouky velmi rychle zvýší hladinu cukru v krvi, která následně i rychle klesne, následkem čehož nás opět začne trýznit hlad. Vyhněme se proto cukrovinkám, pečivu z bílé mouky, ovoci, z kterého se přibírá a místo nich si raději sestavme jídelníček bohatý na vlákninu. Ovesné vločky se vyznačují nízkým glykemickým indexem, po jídle nezpůsobí náhlé zvýšení hladiny cukru v krvi, navíc nás zasytí na delší dobu. Můžeme je použít na ovesnou kaši připravenou přes noc, ochucenou o takové superpotraviny, jako jsou acai bobule a chia semínka.

Ustavičný stres

Pod vlivem stresujícího životního stylu se náš organismus pokouší uklidnit různými jídly, proto v takových případech začneme toužit po jídle. Příčinou pocitu hladu tedy může být stres, který způsobuje, že se mnozí uchýlí k sladkostem a chipsům, čili k uhlohydrátům. Hodně můžeme udělat proti neustálému pocitu hladu i tím, když si osvojíme nějakou relaxační techniku ​​na zvládání stresu.

Nedostatek odpočinku

Kvalitní spánek je stejně jako i příjem dostatečného množství tekutin, důležitý pro správné fungování našeho organismu, ale hraje i významnou roli v prevenci proti tloustnutí. Zdravý, dospělý organismus potřebuje v průměru 7 až 8 hodin spánku denně, na ty kteří spí méně se může snadno "přilepit" nějaké to kilo navíc. Pokud totiž trpíme neustálou únavou, náš organismus touží po doplnění energie. Tehdy začneme toužit po mastných, těžší stravitelných a sladkých jídlech, abychom tak rychleji zasytily svůj hlad po energii. Dopřejme si kvalitní a klidný spánek, protože i nedostatek spánku může být příčinou pocitu hladu.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.