head

Škodlivé účinky léků bez lékařského předpisu

Škodlivé léky
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Léky bez lékařského předpisu mohou sice přinést rychlý účinek, často to však náš organismus může litovat a mohou více uškodit než pomoci.

Přiznejme si, že kvůli zanedbávání zdravé životosprávy, detoxikace zdravé výživy, mnozí používáme léky bez lékařského předpisu na “hašení” problémů, nehledě přitom na jejich vedlejší účinky, které poškozují zdraví.

Nekontrolované užívání léků

Poučným příkladem devastačních účinků léků, které nejsou vázány na lékařský předpis, je případ Mace Moora, učitele žijícího v Marylandě, který ve svých středoškolských letech aktivně sportoval, hrál vodní pólo, plaval a byl členem lakrosového týmu. Kvůli nadměrné zátěži nebyla sportovní zranění pro Moora neznámá, už na gymnáziu chodil na fyzioterapii a po skončení střední školy si sliboval zmírnění svých bolestí od léků, které nejsou vázány na lékařský předpis, například od aspirinu a ibuprofenu.

Během vysokoškolského studia byly léky proti bolesti každodenní součástí Moorovo života, ale za nějakou dobu už nepomáhaly, a proto se snažil zmírňovat bolesti stále většími dávkami, přičemž zároveň neopovrhl ani alkoholem. Nahromaděné toxické látky a sebezničující životní styl vedl k vzniku žaludečních vředů a mladého sportovce to dostalo na jednotku intenzivní péče, co mu nakonec otevřelo oči: přestal užívat léky, které nejsou vázány na lékařský předpis.

Od této události uplynulo už více než 10 let. Moore se zotavil a klade mimořádně velký důraz na mírné a kontrolované užívání léků. Moore však není sám: podle zprávy Úřadu pro potraviny a léky z roky 2006 v USA dostanou záchranáři přibližně 5600 volání kvůli předávkování léky, které nejsou na lékařský předpis, ze kterých 458 skončilo smrtí.

Rizika nesteroidních protizánětlivých léků

Podle publikace American ournal of Managed Care nesteroidní protizánětlivé léky, léky proti bolesti ibuprofen (Advil) a naproxen (Aleve) a jejich nadměrné užívání, mohou až trojnásobně zvýšit riziko vzniku žaludečních vředů  a vnitřního krvácení.

American Association of Poison Control Centers zjistil, že v roce 2015 zemřelo 8 lidí na předávkování nesteroidními protizánětlivými léky a 7 lidem způsobila smrt antihistaminika, léky na léčbu příznaků alergických reakcí.

Před zahájením užívání léků bez lékařského předpisu je vhodné konzultovat se svým praktickým lékařem, protože jejich společné užívání s léky na lékařský předpis nebo jejich nevhodné dávkování, může být také rizikem. Neměli bychom nechat bez povšimnutí ani to, na jaké složky léku jsme alergičtí, ale ani to, na jaká onemocnění trpíme, protože vedlejší účinky se mohou objevit i v závislosti od nich nebo mohou být odlišné.

Před tím, než se rozhodneme užívat jakýkoliv lék bez lékařského předpisu, vždy si přečtěme návod na použití a informujme se o vedlejších účincích, protože pokud se budeme často léčit léky z domácí lékárničky, může se stát, že se objeví vedlejší účinky, o kterých ani nemusíme předpokládat, že jsou způsobeny právě užitými  léky. Těmi mohou být stav úzkosti, ospalost, nespavost nebo bolest břicha. Vždy konzultujme s lékařem, dbejme na pravidelnou detoxikaci a konzumujme velké množství zeleniny zelené barvy, abychom mohli užívání léků minimalizovat!

Zdroj:

http://www.huffingtonpost.com/entry/over-the-counter-drug-reactions_us_598dfa41e4b08a2472744e7d

Inzerce

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.

ToxiClean detoxikační program

ToxiClean detoxikační program

Širokospektrální detoxikační program ToxiClean byl vyvinutý tak, aby spolu s programem Clean Inside ještě účinněji čistil a detoxikoval vnitřní orgány.


Vlákninový doplněk pro očistu střev

Vlákninový doplněk pro očistu střev

Vlákninový doplněk pro očistu střev pomocí vlákniny očistí tlusté střevo od nahromaděných toxických usazenin a zabraňuje tvorbě nových usazenin.


Detoxikační bylinkový čaj

Detoxikační bylinkový čaj

Kombinace 13 -ti speciálně vybraných rostlin. Podporuje optimální fungování střev a pravidelnou stolici. Neobsahuje kofein.