head

Škodlivý lak na nehty: může obsahovat nebezpečné složky

Škodlivý lak na nehty: co obsahuje, proč je nebezpečný?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravý životní styl

Pro každého znamenají hezké nehty něco jiného, ​​jsou takové, které používají nejen manikúru, zda právě pedikúru, ale i lak na nehty. Není však jisté, zda dělají dobře, jelikož existuje i škodlivý lak na nehty.

I přesto, že světové kosmetické firmy již začaly s odstraňováním škodlivých sloučenin ze složek laků na nehty, v případě levnějších značek to není pravda. Pokud si vybereme z nich, snadno se může stát, že koupíme škodlivý lak na nehty.

Nebezpečné složky

Na první poslech je to možná překvapivé, ale pravdivé: toxické látky mohou obsahovat i laky na nehty. Nejnebezpečnější je dibutyl-ftalát, formaldehyd a sloučeniny toluenu. Formaldehyd, obsažený v odlakovači, může způsobit při vdechování podráždění dýchacích cest, kašel, dušnost. V případě zvířat byly diagnostikovány nádory dýchacích cest. Nebezpečnými toxickými látkami mohou být i sloučeniny toluenu, jejichž výpary mohou vyvolat závratě, poruchy nervové soustavy, při styku s kůží je podráždění, narušení činnosti jater a ledvin. Dibutyl-ftalát (DBT) může poškozovat ledviny, játra a hormonální rovnováhu, dráždí pokožku, mezi jeho škodlivé účinky lze zařadit i kašel a závratě. Kromě výše zmíněných tří toxinů jsou i jiné škodlivé látky v lacích na nehty a v odlakovačech: takovými je např. i dobře známý aceton, jakož i butyl-acetát, isopropylalkohol, nitrocelulóza nebo syntetická barviva.

Přečtěme si štítek

Pokud se i navzdory všemu rozhodneme pro lakování si nehtů, pokusme se snížit množství toxických látek. Prostudujme si seznam složek, a pokusme se vyhnout alespoň tím nejdůležitějším toxickým látkám v lacích na nehty, zároveň však nezapomínejme ani na pravidelnou detoxikaci. Samozřejmě, není nutné okamžitě zahodit do koše všechny laky na nehty, nakonec jeho občasné použití nezpůsobuje poškození zdraví. V závislosti na tom, ale nehty malých dívek nikdy nelakujme, hlavně ne tehdy, pokud si nehty obrýzajú! EU zakázala výrobu kosmetických přípravků s obsahem DBP, pokud se, ale setkáme s takovým, v žádném případě ho nekupujme jen proto, že je levnější!

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.