head

Stravování bez cukru | Dejte cukru sbohem

Stravování bez cukru má blahodárné účinky
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravý životní styl

Rádi byste shodili pár kilo, nebo Vám lékař ze zdravotních důvodů doporučil změnu stravovacích návyků? Vyzkoušejte stravování bez cukru. Na začátek stačí, když vyzkoušíte týden bez cukru.

Sacharidy jsou nepostradatelné pro náš organismus. To, však neplatí v případě rafinovaného cukru. Může to znít neuvěřitelně, ale cukr dokáže v našem těle vytvořit závislost. Jeho konzumací se totiž uvolňují "hormony štěstí" (dopamin a serotonin), následkem čehož pociťujeme ještě větší chuť na sladké. Nadměrná spotřeba cukru vede ke zvýšenému výskytu obezity a vysokému krevnímu tlaku. Kromě toho vytváří půdu pro vznik plísní a bakterií, způsobuje zánětlivá onemocnění, ale jeho škodlivý účinek na zdraví zdaleka převyšuje vše ostatní.

"Skrytý" cukr

Při nakupování bychom měli hledat na etiketách potravin nejen slovo cukr (sacharóza), ale také glukóza, fruktóza, dextróza, melasa. I med je totiž název pro různé druhy cukrů. Rafinovaný cukr výrobci přidávají do množství potravinových výrobků. Najdeme ho v nealkoholických nápojích, ovocných džusech, müsli, mléčných výrobcích, různých omáčkách, chlebu a pečivu, salámech, slaných chipsů a dokonce i v sterilované zelenině. Pokud se tedy rozhodneme pro stravování bez cukru, dbejme na to, abychom si do nákupního košíku vložili skutečně potraviny bez cukru. Nezapomínejme, že i některé druhy ovoce (třešně, fíky, datle, švestky, hrozny) obsahují velké množství cukru. Příliš mnoho fruktózy (ovocného cukru) se zpracovává v játrech a přeměňuje se rovnou na tuk, který se usazuje v podobě tukových polštářků.

Jak přejít na stravování bez cukru

Jak si odvyknout od cukru? S vyloučením cukru třeba začít pomalu.
Jako první krok je, že
znížime svou obvyklou dávku cukru o polovinu. Předejdeme tak příznakem z náhlého vysazení cukru (bolest hlavy, pocení, třes, podrážděnost, poruchy spánku, zažívací potíže) a postupně dávku znižujme. Zdrojem zdravých sacharidů jsou především maso, obiloviny, luštěniny, ovoce, ale najdeme je i v mléčných výrobcích ve formě mléčného cukru (laktózy). Sledujeme i glykemický index potravin (GI), tj. hodnotu vyjadřující, jak rychle narůstá hladina cukru v krvi a vyberme si potraviny s nízkým/středním glykemickým indexem. Fermentované potraviny snižují chuť po cukru, dokud jídla bohatá na bílkoviny vyrovnávají hladinu cukru v krvi. Pokud nás přepadne chuť na sladké, snězme banán, nebo si připravme lahodné smoothie. Překonat touhu po cukru nám pomůže i ovesná kaše, která obsahuje pomalu se vstřebávající uhlohydráty, zatím dokud mezi superpotraviny může být při přechodu na stravování bez cukru naším dobrým spojencem řasa Spirulina s vysokým podílem bílkovin. Podle dietologů trvá organismu 2 - 4 týdny, dokud si zvykne na nový způsob stravování.

Stravování bez cukru a jeho pozitivní účinky

Cukr zbytečně přidávaný do potravin zvyšuje hladinu inzulínu, zvyšuje krevní tlak a puls. Proto, pokud vyřadíme ze své stravy cukr, můžeme tím rychle snížit riziko vzniku srdečních onemocnění. Pokud dodržíme jídelníček bez cukru, brzy se projeví i úbytek hmotnosti a po několika týdnech se mohou výrazně snížit hladiny LDL cholesterolu a triglyceridů. Znatelné bude i zlepšení stavu pokožky a eliminují se i zánětlivé procesy. Staneme se energičtějšími, zlepší se trávení a paměť. Jídla bez cukru odebírají rakovinným buňkám tu nejdůležitější výživu, cukr, kromě toho odlehčí játra, podporují detoxikaci organismu a pomáhají překonat plísňová onemocnění.

Jaká je doporučená denní dávka cukru dospělého člověka?

Dbát o spotřebu cukru by měli i ti, kteří stravování bez cukru nepraktikují. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) je optimální množství cukru dospělého člověka spotřebovávající 2000 kalorií denně, maximálně 50 gramů cukru (10 procent denního příjmu kalorií) což odpovídá přibližně 12 čajovým lžičkám. Zároveň by bylo podle WHO ideální, kdyby tato hodnota klesla pod hranici 25 gramů.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.