head

V čem tkví tajemství dlouhého života? Japonci to vědí!

Co je tajemstvím dlouhého života Japonců?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Je obecně známé, že Japonci se dožívají vysokého věku, vyššího než kdekoli jinde na světě. Co je důvodem toho, že se dožívají i 100 let a proč se mezi nimi nachází nejméně onemocnění souvisejících s věkem? Možná se tajemství dlouhého života skrývá v japonské dietě.

Japonskou Okinawu nazývají „zemí nesmrtelných“. Nejde o náhodné pojmenování. Lidé, kteří tam žijí,  se dožívají legendárně dlouhého věku - žijí déle než 100 let. Vědci okinawského centra Longevitas (longevitas znamená dlouhý život) již dlouho zkoumají zvyky tamějších lidí a zjistili, že zdravý jídelníček tamějších obyvatel souvisí s  velmi dobrým zdravotním stavem. Kromě toho je součástí jejich každodenního života i pohyb a udržování přátelských vztahů. Upřednostňují rovněž udržování klidu v duši, a proto je jim dopřán i dlouhý život.

„Hara hachi bu”

Jedním z tajemství dlouhého života obyvatel ostrova je „hara hachi bu“, což znamená „jez tolik, dokud necítíš, že si téměř nasycen“. V praxi to znamená asi tolik, že v jedení třeba pokračovat, dokud nejsme do 80 % sytí. Protože se pocit hladu v mozku utiší až mnohem později  po naplnění žaludku. Tento časový posun představuje zhruba 20-25 minut.

Nesnědí cokoli

Dalším tajemstvím dlouhého života Japonců je, že si pečlivě vybírají jídla, která konzumují. Preferují konzumaci kvašené a fermentované zeleniny (fermentování - kvašení bez přístupu vzduchu), včetně řas a houževnatce jedlého (Shitake), jedí hodně tofu sýra, jakož i sóje natto, tj. surovou sójovou fazoli, jejíž zvláštností je, že se na ní speciálně pěstuje jeden druh bakterie, Bacillus natto. Je bohatá na vitaminy B, C, E a K2, na bílkoviny a ne náhodou je jedním z japonských národních jídel. Působením oligosacharidů pomáhá natto udržet rovnováhu střevní flóry, což ve velkém ovlivňuje zdravé fungování imunitní soustavy. Rýže je rovněž základní složkou japonské kuchyně. Nepoužívají ji pouze kvůli její chuti, ale také proto, že je plnohodnotnou živinou, obsahující důležité vitaminy, minerály, esenciální aminokyseliny a bílkoviny.

Dbají o zdraví svého srdce

Japonci konzumují pouze zanedbatelné množství červeného masa a mléčných výrobků, ale jedí hodně ryb, bohatých na mastné kyseliny omega-3, resp. plody moře, které významně snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Vyhýbají se cukru, soli, a proto u nich sotva lze najít obézního člověka nebo člověka trpícího vysokým krevním tlakem či cukrovkou. Mnozí si myslí, že tajemství jejich dlouhého života spočívá v častém popíjení zeleného čaje, který je silným antioxidantem, působí protizánětlivě, je dobrou protilátkou proti onemocněním cév, kloubů, jakož i zhoubných nádorů. (Vědci si všimli i toho, že v této ostrovní zemi, i navzdory tomu, že tamější lidé kouří, je nízký výskyt rakoviny plic. Pijí však pravidelně, několikrát denně zelený čaj.)

Pečují o svou duši

Japonci věří v to, že tajemství dlouhého života se neskrývá jenom ve fyzickém zdraví, ale že je potřebné pečovat i o duši. Od dětství viděli a učili se, jak dát smysl svému každodennímu životu, jak se starat o své blízké, o starší osoby, o své rodiče. Velmi dbají o klid v duši, dopřejí si čas na meditaci, resp. do svého pozdního věku pravidelně praktikují Tai Chi, které je jedním z nejlepších způsobů udržení zdraví.

Zdroj:

http://www.bbc.com/travel/story/20170807-living-in-places-where-people-live-the-longest

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.