head

Vypadávání vlasů na jaře: jak proti tomu jednat?

Jak zastavit vypadávání vlasů na jaře?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravý životní styl

Vypadávání vlasů na jaře je přirozený proces, i přesto u mnohých vyvolává strach. Vlasy musí zregenerovat po zimě, doplněním zásob vitamínů v organismu, bude naše koruna krásy opět zářivá.

Vypadávání vlasů na jaře je do jisté míry normální proces. Do příchodu jara se zcela vyčerpají zásoby vitamínů a živin z "našich skladů", což má samozřejmě vliv i na stav vlasové cibulky.

Jaké jsou důvody?

Během zimy si pravděpodobně každý natáhne čepici, následkem čehož se pokožka hlavy nevětrá. Toto vede k vytvoření lupů, nadměrnému maštění a ke ztrátě vlasů. Suchý vzduch - během topného období - také poškozuje vlasy: dehydratuje jejich a po čase vypadají. Vlasové cibulky jsou z důvodu nedostatku živin ke konci zimy velmi citlivé, což může násobit i případná jarní dieta. Rozmanitou stravou, doplněním stopových prvků a vitamínů však tomuto stavu můžeme zabránit.

Jak jednat proti tomu?

Dopĺňajme antioxinačné vitamíny, důležité pro vlasy, a nezapomínejme ani na příjem stopových prvků. Konzumujme jídla s vysokým obsahem vitamínů A-, B-, C- a E, zinku, jódu, mědi, selenu, draslíku, hořčíku, vápníku a železa, a svou pozornost obraťme i na dostatečný pitný režim - vnitřní hydrataci.

Konzumujme toto

Nejlepším zdrojem antioxidantů je čerstvá zelenolistá zelenina a červené ovoce, jakož i léčivé houby a řasy. Vitamín A obsahují játra, vajíčko, mléko, rybí a rostlinný olej. Biotin (jiným jménem vitamin B7 nebo vitamin H) je nepostradatelný pro zdraví vlasů a nehtů, jeho nejlepšími zdroji jsou: květák, sójová mouka, rajčata, hrášek a banán. Jablko, paprika, rajčata a petržel mají vysoký obsah vitamínu C. Výborným zdrojem zinku jsou různé druhy masa, které obsahují železo, proteiny, jakož i vitaminy B6- a B12. Tyto jsou důležité i při vnitřním ošetření vlasů. Pokud preferujeme vegetariánskou nebo veganskou stravu, maso můžeme nahradit celerem, chřestem, fíky, bramborami a patizonem. Pro doplnění železa zařaďme do jídelníčku mák, arašídy, mandle, ořechy, kakao, špenát, houby - zejména hřib smrkový a žezlovka čínská, vedle toho ještě i čočku, brokolici, hrášek a fazole, dále švestky a rybíz. Z druhů masa je doporučená konzumace hovězího a telecího, skopového a ryb.

Pohyb a detoxikace

Úloha pravidelného pohybu pro udržování zdraví je nezpochybnitelná. Následkem pravidelného pohybu se zlepšuje zásobování pokožky hlavy kyslíkem, což podporuje růst vlasů. V podstatě o tom nikdo netuší, ale i vlasové cibulky potřebují detoxikaci. Nedostatečným prokrvením a okysličením cibulky vlasů zapouzdřují, a pomalu odumřou. V takovém případě totiž nedokážou přijímat ani živiny potřebné pro růst. V případě vypadávání vlasů na jaře může pomoci kromě doplnění vitamínů i ošetření zvenčí - aplikace vlasových vod a olejů k tomu určených pomáhá při prokrvení vlasových folikulů.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.