head

Zúžení cév: nečekejte, až bude příliš pozdě

Zúžení cév, co způsobuje, co proti němu můžeme dělat?
’Dr Barbora Markusová ’Dr Barbora Markusová
Jsem léčitelka, psychoterapeutka a instruktorka
Téma: Zdravý životní styl

O zúžení cév se hovoří mnoho a přece ho mnozí berou na lehkou váhu. Zanedbáním léčby zúžení cév vzrůstá riziko mozkové příhody, srdečního infarktu, náhlého zastavení srdce a tím seznam ještě zdaleka nekončí. Protože kornatění cév nenastává ze dne na den, ze začátku se příznaky ani moc neprojevují, ale časem vede k vážným zdravotním problémům,  když plaky na stěnách cév brání průtoku krve. K odstranění nánosů (plaků) může přispět i přirozený enzym, který zúžené cévy vyčistí.

Zúžení cév může mít v závislosti od toho, které cévy jsou konkrétně postiženy, různé příznaky, což vede k tomu, že mnozí lidé tyto varovné symptomy nerozeznají. Pro laika je těžce rozeznatelné, co je způsobuje, a proto se doporučuje co nejdříve vyhledat odborníka, ale ještě důležitější je prevence.

Zúžení cév není pouze onemocněním starších osob

Zúžení cév se obvykle objevuje až postupem času, ale je chybou se domnívat, že se nemůže projevit u mladších, protože k rizikovým činitelům patří: nízká fyzická aktivita, kouření, nadváha, vysoká hladina krevních tuků a cholesterolu následkem nezdravé výživy, a tyto faktory se objevují už  i u mladších osob. Za vznik zúžení cév jsou odpovědné nánosy tuků na vnitřních stěnách artérií, jejichž následkem se cévy zúží. Vzhledem k tomu, že tyto tuky vážou vápník, tyto nánosy (plaky) ztvrdnou, následkem čeho se ztrácí jejich schopnost propouštění krve a klesá zásobování kyslíkem těch orgánů, ke kterým dané cévy vedou. Když plak nebo zúžení úplně zabrání toku krve, může dojít k trombóze, ale i k nedokrvení mozku či k srdečnímu infarktu. Vzhledem k tomu, že zúžení cév je následkem poškození nebo poranění vnitřních vrstev žilných stěn, nejvíce jsou jím ohrožení osoby s nadváhou, s vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Varovné příznaky

Zúžení cév v končetinách se projevuje jejich bledostí a chladem, trnutím, pociťováním bolesti v nohou při chůzi, ve vážnějších případech dochází následkem nedostatečného zásobování krví ke gangréně prstů na nohou. Na zúžení cév v mozku poukazují závratě, časté bolesti hlavy, zapomnětlivost, přechodné poruchy řeči, slabost končetin a nejistá chůze. Na zúžení koronární cévy může poukazovat rychlé bušení srdce, porucha srdečního rytmu, dále svíravé bolesti v hrudníku, které se objevují v klidu nebo při zátěži. Kromě toho se vyskytuje zvýšená neustálá únava, závratě, bolesti žaludku a čelistí.

Co se dá proti zúžení cév dělat?

Zdravá výživa, pravidelný pohyb jsou frázemi, ale právě zdravý životní styl pomáhá snižovat riziko srdečně cévních onemocnění. Dbejme na  to, abychom nepřekračovali příjem 1,5 gramu vápníku v zájmu předcházení osteoporózy. Vyhýbejme se živočišným tukům a přejděme na zdravý jídelníček, abychom se vyhnuli vysoké hladině cholesterolu v krvi. Místo nich konzumujme rostlinné oleje, co nejvíce rostlinné vlákniny, kterou získáme nejlépe z čerstvého ovoce, zeleniny, resp. z celozrnných obilovin. Další výhodou vláknin je, že jsou nejlepšími přírodními čističi střev, respektive přispívají k udrženíí a získaní rovnováhy střevní flóry.

Když pomáhají už jenom léky

Bohužel, může se stát, že někdo potřebuje medikamentózní léčbu, proto lékaři předpisují léky na rozšíření cév, na snížení krevního tlaku a hladiny tuků v krvi, na regulaci srdečního rytmu, případně proti srážlivosti krve, aby snížili riziko následků zúžení cév, ať už srdečního infarktu, odumření srdečního svalu, srdeční nedostatečnosti, mozkové příhody nebo gangrény končetin.

Místo léků

Pokud se chce někdo vyhnout medikamentózní léčbě, vyplatí se mu vyzkoušet enzym serapeptáza, který má mimořádně příznivý vliv na cévní systém, protože odstraňuje nánosy ze stěn cév. Aplikací tohoto enzymu můžeme omezit kornatění cév a tím vlastně snížit i vznik trombózy, srdečního infarktu a mozkové příhody. Serapeptáza odstraňuje odumřelé buňky, aniž by přitom poškozovala stěny cév.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.