head

Akné: Jak správně čistit problémovou pleť?

Akné: Zbavte se ho - tentokrát už navždy!
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zmírnění akné, zlepšení kvality pleťi a vlasů

Akné je zánět mazových žláz, který způsobuje ve většině případů nejenom fyzické a estetické, ale i vážné psychické trápení - a to nejenom v pubertě. Akné v dospělosti nemusí být zákonitě pokračováním pubertálního stavu. Za projevy může zánět v těle, stres, hormonální nerovnováha nebo nezdravá životospráva. Zhoršení stavu pleti však může způsobit i nesprávná péče o pleť.

Seznamte se se svým nepřítelem

Akné bakterie (Propionibacterium acnes) se nacházejí v malém množství v hlubších částech pokožky. Problémy nastanou tehdy, pokud nadměrná tvorba kožního mazu způsobí ucpávání pórů. Vytvoří se tak ideální prostředí na množení těchto bakterií, čím vzniknou komedony (uhry) a zanícené vyrážky.

Co byste neměli dělat

Nevytlačovat. Zdá se to na první pohled logické, ale tlakem se pokožka prokrví a zarudne ještě více. Vytlačením si můžete infekci přenést i na ostatní části vašeho obličeje, čím jeho stav jenom zhoršujete. Předcházet promaštění pokožky její vysoušením není také dobrý nápad. Vaše pokožka je podrážděná a citlivá a potřebuje šetrnou péči. Vysoušením vaší pokožky způsobíte pouze ještě větší tvorbu mazu.

Šetrné čištění a hydratace

Důkladné, ale šetrné čištění vaší pleti mýdlem Eben pomůže získat její obranyschopnost. Aktivní uhlí čistí vaši pleť do hloubky a účinně ji detoxikuje. Díky kombinaci hydratujících olejů jako jsou extra panenský olivový olej, sezamový olej, kokosový olej a ricinový olej černé mýdlo nevysušuje pokožku. Bambucké máslo, které má nulový komedogenní index působí protizánětlivě a obsahuje cenné vitaminy, které regenerují  vaši pokožku.

Mastná nebo smíšená

Nesprávná identifikace typu pleti a následující používání nevhodné kosmetiky může lehké formy projevu akné i zhoršit. Začněte od základů: Mám akné, ucpané póry = mám mastnou nebo smíšenou pleť? Pokud se vám po čištění  obličeje napne pokožka na tvářích nebo máte akné pouze v T-zóně, pravděpodobně máte smíšenou pleť. V obou dvou případech však platí: čistit, hydratovat, lokálně dezinfikovat čajovníkovým olejem a nevytlačovat! 

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.