head

Husté vlasy: jakých mají nepřátelů?

Husté vlasy: co je poškozuje?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zmírnění akné, zlepšení kvality pleťi a vlasů

Husté vlasy jsou snem každé ženy, a mnoho žen se snaží zkrášlit své vlasy pomocí různých kosmetických přípravků. Příjmem správných živin a trochou změny životního stylu můžeme udělat mnohem více, abychom dosáhli požadovaného účinku.

Toužíme mít husté vlasy, ale máme tendenci zapomenout, že při nesprávné výživě, při škodlivých vlivech životního prostředí nebo v případě nedostatku detoxikace, imunitní systém zeslábne, což může způsobit vypadávání vlasů a zhoršení kvality vlasů. Na základě výše uvedeného je jasné, že malá pozornost stačí na to, aby náš způsob života nebyl na úkor našeho zdraví a vlasů.

Ztráta vlasů není vždy důsledkem nemoci

Je chybou myslet si, že nedostatek hustých vlasů je způsoben vypadáváním vlasů, to znamená, že toto tvrzení je pouze částečně pravdivé. Nepřítelem hustých vlasů není vypadávání vlasů, což je přirozený proces v rámci určitých hranic: i vlasy mají svůj vlastní životní cyklus, aktivně setrvají asi dva až šest let, dokáží se i dvacetkrát zregenerovat, a následně odumřou. Proto se nemusíme obávat ztráty 70-100 vlasů denně, protože jejich nedostatek nezpůsobuje řídké vlasy, ztráta je téměř bez povšimnutí, pouze na polštáři nebo kartáči zůstanou jejich stopy. Samozřejmě nezapomeňme ani na to, že čím delší jsou vlasy, tím vypadá množství vlasů větší, když vypadnou. O chorobném vypadávání vlasů mluvíme pouze tehdy, pokud je počet vypadlých vlasů dlouhodobě vyšší než 100.

Možné příčiny

Důvodem slabých vlasů, jakoby bez života, je většinou nedostatek vitamínů a minerálů v důsledku nedostatečné výživy, anémie z nedostatku železa, v posledním případě krev nemá dostatek červených krvinek pro přenos kyslíku k buňkám, včetně vlasových folikulů. Nedostatek živin může být také způsoben i parazity v našem těle, tyto parazity nás zbavují důležitých vitamínů a živin, respektive zabraňují jejich absorpci.

Vlasové kořínky také potřebují detoxikaci, protože bez správného krevního oběhu a přívodu kyslíku se obalí tzv. pouzdrem a pomalu odumřou. V tomto případě nevědí přijmout živiny potřebné pro růst vlasů. Pokud chceme mít husté vlasy, nekonzumujme některé potraviny příliš často (například čokoládu nebo jinak velmi zdravé olejnatá semena jako lněné semínko), protože zvyšují funkci mazových žláz. Kvůli vzniku velkého množství mazu se vlasy slepí a zdají se řídké, a to i tehdy, pokud máme dostatek vlasů. Toto se stane i tehdy, jestliže použijeme velmi silně pěnivý, agresivní šampon, čímž se také zvyšuje produkce mazu.

Chemikálie v barvách na vlasy jsou téměř pohromou pro vlasy. Barvy obvykle obsahují peroxid, respektive čpavek, a tyto nebezpečné přísady umožňují, aby došlo ke zbarvení vlasů. Mezitím však silně poškozují strukturu vlasů a způsobují alergie.

Nesprávné sušení vlasů může být také nepřítelem hustých vlasů. Přímý a dlouhotrvající tepelný účinek poškozuje proteiny a vitamíny, následkem čehož se vlasová vlákna stanou křehkými a matnými. V zájmu efektu hustších vlasů, je nejdříve vysušme hlavou dolů, a nikdy nenastavujme teplotu sušiče na maximum.

Hormonální poruchy mohou být také příčinou problémů s vlasy. Jedná se o sníženou funkci štítné žlázy, syndrom polycystických vaječníků (PCOS), v tomto případě vaječníky produkují příliš mnoho mužských hormonů, což způsobuje růst ochlupení na tváři a vypadávání vlasů. Vypadávání vlasů se často vyskytuje i v období přechodu, v důsledku hormonálních změn se vlasy a chlupy stávají tenčími a řidšími, ale může v tom pomoct mírná hormonální náhrada.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.