head

Levandulový esenciální olej | Na jaká onemocnění ho můžeme použít?

 Levandulový esenciální olej  | Na jaká onemocnění ho můžeme použít?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zmírnění akné, zlepšení kvality pleťi a vlasů

Voňavé esenciální oleje mají většinou i léčivé účinky, co platí i v případě levandulového esenciálního oleje. Můžeme ho použít na velké množství nepříjemných zdravotních těžkostí, k léčbě onemocnění, ale i na zmírnění jejich příznaků. Sem patří například i bolest hlavy a některá kožní onemocnění, ale levandulovým esenciálním olejem můžeme zklidnit i své napnuté nervy.

Někteří ji používají proti molům, ale levandule, případně olej lisovaný z jejich květů, jsou mnohem cennější: mají mnoho léčivých účinků, které můžeme využít i v každodenním životě.

Chrání naši pleť

Levandulový esenciální olej je jedním z nejúčinnějších přírodních léků na pokožku. Za tuto vlastnost vděčí kafru, limonenu, linalolu a flavonoidům, které mají antioxidační účinek. Pokud máme vyrážky, nebo ekzém , případně nás trápí psoriáza, na levanduli, která má dezinfekční, protizánětlivé a zklidňující účinky, se můžeme vždy spolehnout. Dokonce může pomoci i v případě, že nás trápí štípnutí komárem, spálení kopřivou nebo nás silně spálilo slunce, ale dokáže urychlit i hojení menších ran. Jeho další předností je, že čistí póry, čímž podporuje detoxikaci pleti a její odmaštění a dodá jí jemnost. A to ještě není vše: vmasírujme ho do pokožky hlavy a naše vlasy budou krásnější, hustější, sníží se tvorba mazu a dokonce odpuzuje i vši.

Zklidňuje nervy

Levandulový esenciální olej může být účinný i proti nervozitě, v stresujícím  období, můžeme si s ním zklidnit své rozbouřené nervy. Protože uvolňuje napětí, můžeme ho úspěšně používat proti bolesti hlavy  způsobené nervozitou a migréně. Na tento účel je nejlepší, pokud použijeme levandulový esenciální olej na napařování.

Napařování levandulí

Dezinfekční  a antibakteriální účinky léčivé rostliny a také její schopnost tlumit bolest, můžeme využít i při léčbě onemocnění dýchacích cest. Při napařování přidejme do vody levandulový esenciální olej a už za krátkou dobu pocítíme jeho příznivé účinky: zmírní se bolest v krku a hlavy, zklidní se kašel, uvolní se hleny , zprůchodní se nosní dutiny a zmírní se záněty.

Revmatické bolesti

Máte natažený sval? Trápí Vás revmatické bolesti? Postižená místa ošetřujte levandulovým esenciálním olejem a Vaše příznaky se již brzy zmírní.

Zničí i kvasinky

Levandulový esenciální olej má i fungicidní účinky: dokáže zabojovat  proti houbě  Candida albicans. Vědcům z Portugalska se podařilo dokázat,, že může být účinný i proti plísním na pokožce, vlasech, nehtech a proti různým druhům Candidy i proti nejčastější plísní mezi prsty na nohou (tinea pedis).

Zdroje:

http://www.universityworldnews.com/article.php?story=20110312090456376

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22517298

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22313307

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15778570

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.