head

Co můžeme udělat proti mastným vlasům?

Proti mastným vlasům si vezměme na pomoc přírodu
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zmírnění akné, zlepšení kvality pleťi a vlasů

Nadměrné maštění vlasů dělá nekonečné problémy mnohým z nás. Zbytečně se snažíme a nedokážeme se tohoto problému zbavit. Proti mastným vlasům existují triky, které fungují. Základem je to, abychom našli způsob, který bude úspěšný a který zabere.

Umýváte si vlasy pravidelně, používáte balzámy a kondicionéry a Vaše vlasy jsou i přesto mastné? Je možné, že používáte nevhodné kosmetické přípravky. Na vině mastných vlasů může být například i nevhodná strava. Proto je třeba hledat příčinu, abychom proti mastným vlasům mohli zakročit co nejúčinněji.

Příliš mnoho mazu a lupy

Mastné vlasy jsou ve skutečnosti výsledkem nadměrné tvorby mazu. Samotný maz je z hlediska vlasů (a vlasové pokožky) mimořádně důležitý: produkují ho tukové žlázy proto, aby zabránil vysušení a zároveň poskytují částečnou ochranu před škodlivým UV zářením a proti některým bakteriím.

Maštění vlasů způsobuje tehdy, pokud je jeho nadprodukce. V tomto případě maz téměř zcela obalí vlasy a po nějaké době ucpe vlasové cibulky, co může mít za následek i vypadávání vlasů. Následkem mastných vlasů může být také tvorba lupů. Lupy se tvoří z toho důvodu, protože maz, který se nahromadí na vlasové pokožce urychluje odumírání buněk rohové vrstvy.

Maštění vlasů způsobené nadměrnou tvorbou mazu může být zapříčiněno kosmetickými a čisticími přípravky. Proto je třeba v první řadě vyměnit produkty, které používáme. Potom je třeba sledovat, zda se naše těžkosti zmírní. Pokud nedojde ke zlepšení, může být v pozadí několik příčin:

Příčinou mastnějších vlasů může být i to, že jsme často ve stresu. V případě nadměrného pocení se v první řadě mastí vlasy v oblasti šíje a spánků.

Tipy na mytí vlasů

Proti mastným vlasům může pomoci každodenní mytí vlasů. V tomto případě je však velmi důležité, abychom si vybrali vhodný šampon. Většinou jsou téměř u každého účinné přípravky s pH 5, které netvoří pěnu. Dávejme pozor na to, abychom si během mytí důkladně promasírovali pokožku hlavy, protože to přispívá k uvolnění nahromaděného a usazeného mazu.

Po vysušení vlasů si už vlasovou pokožku nemasírujme, protože tím bychom znovu podpořili tvorbu mazu.

Vyhýbejme se i sušení vlasů teplým vzduchem, protože teplo tuk, který zůstal na hlavě rozpustí a ten následně “nateče” na pramínky vlasů. Účinným však může být vlasový zábal s dezinfekčním účinkem, pomocí kterého se můžeme snadněji zbavit bakterií a hub, které přispívají k intenzivnějšímu maštění vlasů.

Změňme svůj jídelníček

Stravujme se zdravě a i naše vlasy se nám odvděčí za změnu jídelníčku. Snižme na minimum příjem alkoholu, ostrých jídel a potravin živočišného původu. Vyhýbejme se hotovým jídlům a polotovarům, které obsahují velké množství umělých přísad a vyzkoušejme ze svého jídelníčku vynechat i bílý cukr. Konzumujme co nejvíce potravin s vysokým obsahem vlákniny, nízkotučné mléčné výrobky, čerstvou zeleninu a ovoce a denně vypijme minimálně 2-2,5 litru čisté vody.

Jedlá soda a citron

Dvakrát až třikrát za měsíc použijme suché mytí vlasů  jedlou sodou. Musíme udělat pouze to, že si na hlavu nasypeme práškovou jedlou sodu, potom přibližně po deseti minutách vlasy přečešeme. Soda bikarbona odstraní maz, a proto nám může pomoci v boji proti mastným vlasům a lupům. Před umytím vlasů je dobré ošetřit vlasy vodou, do které přidáme čerstvě vyšťavněnou šťávu ze dvou nebo tří citronů, protože její účinky přispívají k odstranění maštění vlasů.

Zdroje:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002407/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4158629/

Inzerce

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.

Antioxidační formule s vitamíny

Antioxidační formule s vitamíny

Tento produkt doplňuje organismu potřebné živiny - vitamíny, minerální látky a zelenou rostlinnou potravu, čímž pomáhá přirozenému procesu detoxikace.


Probiotický doplněk výživy

Probiotický doplněk výživy

Obsahuje 8 miliard užitečných živých bakterií, které zabezpečují zdravou střevní mikroflóru, budují základ pro zdravý imunitní systém a zároveň chrání náš trávicí trakt.


Enzymy na pomoc při trávení

Enzymy na pomoc při trávení

DigestFX kapsle s přírodními rostlinnými enzymy podporují trávení a pomáhají předcházet trávicím potížím. Kapsle DigestFX jsou účinné při problémech jako jsou nadýmání, plynatost, střevní koliky, pálení žáhy, pomalé trávení, podráždění nebo jiné poruchy trávení.