head

Semínko chia: Superpotravina zkrášlující pokožku

Semínko chia zkrášluje pokožku
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zmírnění akné, zlepšení kvality pleťi a vlasů

Chia semínko je jednou z nejlepších superpotravin, ale účinné je nejenom zevnitř. Lze ho použít jako pleťovou masku a můžeme ho přidat k doma připraveným mýdlům. Olej z chia semínek hydratuje a napíná pokožku.

Chia semínko je stále více populární v řadě fanoušků zdravé výživy, ale začínají ho poznávat i ti, kteří si přejí zhubnout. Obsahuje velké množství vlákniny, a proto dává pocit sytosti, usnadňuje trávení a disponuje účinkem na čištění střeva. Odstraňuje zácpu, čím snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Toto semínko, podobné makovému, nás zbaví usazených odpadových látek nacházejících se ve střevním traktu. Tím přispívá k zachování krásy, co můžeme ještě podpořit i tím, že chia semínko využijeme na ošetření pokožky.

Hodnotné složení

Semínko chia je mimořádně bohaté na antioxidační složky a mastné kyseliny omega-3. Pomocí antioxidantů, které obsahuje, zabraňuje stárnutí a díky obsahu zinku efektivně pomáhá i při akné a zánětech na kůži, protože stahuje rozšířené póry. Vitamin E nacházející se v semínku chia pomáhá léčení ran a pružnosti pokožky. Své příznivé účinky dokáže semínko chia nejefektivněji projevit prostřednictvím z něj vyrobeného oleje, který zklidňuje suchou, podrážděnou, citlivou pokožku, náchylnou na zarudnutí, vyhladí menší vrásky, resp. zabraňuje vzniku nových. Ze semínka chia lze udělat i pleťovou masku a peeling.

Jak ošetřit pleť chia semínkem?

Pleťová maska z chia semínka se dá připravit velmi snadno. Do šálku vychladnutého zeleného čaje, resp. do jakéhokoli rostlinného mléka dáme dvě polévkové lžíce chia semínek, počkáme, pokud do sebe semínka nasají vlhkost a naneseme na očištěnou pokožku obličeje, na krk, na ruce, případně na oblast dekoltu. Po 15 - 20 minutách opláchneme vlažnou vodou. Peeling na pokožku si můžeme připravit i přimícháním mletých semínek chia do nějakého hodnotného rostlinného oleje, ať už lněného, sezamového, konopného nebo oleje z jadérek hroznů. Ze semínek chia se připravují i přírodní mýdla, přesněji se přimíchávají k základním surovinám na výrobu mýdla. Peelingové a protizánětlivé účinky se tak projeví již během koupání. Pokud máme dobrý osvědčený recept na výrobu domácího mýdla, během přípravy do něj můžeme přidat trochu chia semínek, respektive trochu oleje lisovaného z těchto semínek.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.