head

Suchá kůže - Může mít i vnitřní příčiny

Suchá kůže: jaké jsou vnitřní příčiny, jak se dá léčit?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zmírnění akné, zlepšení kvality pleťi a vlasů

Mnoho lidí viní nedostatečnou péči o pleť, nebo nevhodně zvolené kosmetiky v případech, kdy je jejich kůže zarudlá, svědí a je popraskaná, navíc rychle vráskaví. Avšak nejen vnější, ale i vnitřní příčiny může mít, pokud u někoho vznikne suchá kůže, proto se vyplatí zjistit si příčiny.

Suchá kůže se často vytvoří vlivem vnějších faktorů. Může to být způsobeno nevhodným mýdlem nebo tělovým mlékem, voňavými látkami, suchým vzduchem během vykurovací sezóny, ale může být za to zodpovědný i nevhodný životní styl. Nízký příjem tekutin, příjem potravinových přísad, sůl a cukr, kouření, konzumace alkoholu a příliš mnoho kávy, jsou faktory, které odpovídají za zhoršenou kvalitu pokožky, ale důvodem suché kůže mohou být i vnitřní příčiny.

Poškozená lipidová vrstva

Poškozená lipidová vrstva - lipidy chrání strukturu pokožky před ztrátou vody a před poškozením vnějšími vlivy - může způsobit suchou pokožku, v takovém případě ochrana částečně zanikne. Lipidová vrstva však může být vhodnou péčí obnovena. V tom nám pomáhá urea, která se ve své přirozené formě nachází v horní vrstvě kůže, najdeme ji téměř ve všech tělesných tekutinách a na povrch kůže se dostane pocením. Koncentrace urei určuje schopnost pokožky zadržovat vodu a její obranyschopnost. Urea, používaná v kosmetických přípravcích na ošetření suché pokožky se vyrábí uměle, avšak je velmi účinná.

Vnitřní faktory
Určení příčin je úkolem specialistu, v první řadě je třeba navštívit dermatologa. Pokud on usoudí, že neexistují žádné vnější příčiny svědění, a pocitu napjaté a suché kůže, posílá svého pacienta na různá vyšetření. Mnohokrát pouze důkladné endokrinologické vyšetření může odhalit příčiny. Seznam vnitřních příčin způsobujících suchou pokožku je dlouhý. Může to být snížená funkce štítné žlázy, zvýšená tvorba estrogenu nebo snížená produkce androgenů, ale i cukrovka, potravinová alergie, či psychický stres mohou také způsobit suchou pokožku.
V případě suché kůže zvažme detoxikaci, protože odstraňování toxinů pomůže účinnějšímu vstřebávání živin, naše pokožka se stává více hydratovanou, obnoví se jí svěžest a hebkost.

Řešení

Pokud se suchá kůže vytvoří v důsledku nějaké hormonální poruchy, cukrovky nebo problémů se štítnou žlázou, pak ve většině případů je nezbytná léčba, kterou se vyplatí doplnit správnou výživou. Existuje několik vitamínů, které přispívají ke zdraví pokožky a zvyšují její schopnost zadržovat vlhkost. Konzumujme jídla bohatá na vitamin A, ale i antioxidační, protizánětlivý vitamin C, který je zvlášť účinný proti vráskám, a zlepšuje i elasticitu kůže. Obzvláště užitečný na nápravu suché kůže je vitamín E, který zvyšuje hydrataci pokožky. Příjem esenciálních mastných kyselin je také důležitý, protože podporují vlhkost a živiny pro správnou funkci membrán v buňkách. Pokud nenahradíme chybějící omega-3 nenasycené mastné kyseliny, naše pokožka se rychleji vysuší, nástrahy počasí. Při vnitřní hydrataci nám pomáhá zelenina a ovoce, stejně i superpotraviny, jako jsou borůvky, bobule acai a avokádo.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.