head

Účinky hormonů na pleť| Těžkosti můžeme zmírnit

Účinky hormonů na pleť: na co si třeba dát pozor?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zmírnění akné, zlepšení kvality pleťi a vlasů

Účinky hormonů na pleť  mohou být skutečně různé. Mohou nás zkrášlit, ale mnohem častější je, že způsobují nepříjemné příznaky: kvůli nim jsou na naší pleti vyrážky, je mastná nebo právě naopak, suchá.

Nevhodná strava, infekce, narušení rovnováhy střevní flóry mohou způsobit kožní problémy. Tyto příčiny však můžeme zpravidla velmi snadno odstranit, účinky hormonů na pleť jsou však mnohem méně ovlivněny. Nemusíme však zoufat: pokud víme, co stojí v pozadí hormonálních těžkostí, je šance na jejich odstranění, aby naše pleť mohla být opět krásná a zdravá.

Pomoci může aktivní uhlí

U žen je časté, nejenom v pubertě, že se jim na pleti vytvoří vyrážky a kvůli hormonálním změnám je může vznik akné  doprovázet během celého života. Řeč může být o menstruaci nebo o období před klimakteriem nebo i o stresu. Toto kolísání hormonální hladiny může zvýšit tvorbu kožního mazu, čemu je možné zčásti zabránit užíváním léků, ale nepřináší to rychlé řešení, naoko neupravený vzhled bohužel zůstává ještě dlouho. Nemluvě o tom, že na mastné pleti se make-up udrží obtížněji, pokožka svědí a dokonce může způsobit i bolest. Krémy a kosmetické přípravky s obsahem syntetických nebo přídavných látek často situaci ještě více zhorší, stejně jako i “vytlačování” způsobuje opačný výsledek než jaký jsme chtěli: těžkosti se zhorší. V těchto případech může pomoci aktivní uhlí, které do sebe doslova vsákne přebytečnou vlhkost a maz, který ucpává póry a toxické látky. Protože má antibakteriální účinek, dokáže odstranit nebo zabránit i infekci a zklidňuje podrážděnou pokožku.

Nedostatečná činnost štítné žlázy a výživa

Nedostatečná činnost štítné žlázy se netýká pouze žen. Jedním z následků je zvýšení hladiny hormonu TSH. Mezi mnoho nepříjemných příznaků onemocnění patří suchost pokožky, narušení povrchu pokožky a její zhrubnutí. Pokud je nesprávná činnost způsobena nedostatkem jódu, bude stačit doplnění jódu. Nejsnadnější formou je zvýšená konzumace jódované soli, ale i řasy (spirulina , chlorella ) a také konzumace rajčat a špenátu. Situace je jiná tehdy, pokud je v pozadí onemocnění zánět. V tomto případě se zvýšený příjem jódu nedoporučuje. Kosmetické problémy způsobuje i zvýšená činnost štítné žlázy, která je doprovázena ztenčením pokožky a její zvýšenou citlivostí. Pomoci mohou jídla s vyšším obsahem omega-3 mastných kyselin, které regulují tvorbu hormonů, zinku, vitaminu C a B, železa, mědi a antioxidantů. Do této kategorie patří kromě jiného hovězí maso, játra, houba shiitake, pampeliška (čaj), hrušky, olivový olej a konopná a lněná semínka. Je důležité, aby se osoby, které trpí hormonálními problémy, v zájmu pěkné pokožky raději vyhýbaly alkoholu, teinu, kofeinu a mastnému uzenému masu.

Probiotika vždy po ruce

Mnoho vědeckých výzkumů potvrzuje, že ekzém, rosaceu a vyrážky způsobené hormonálními změnami je možné léčit pomocí probiotik. Tyto probiotické bakterie obnoví rovnováhu střevní flóry, detoxikují organismus a urychlí přirozené očistné procesy kůže. Proti vyrážkám se doporučuje užívání zejména bakterie Lactobacillus Acidophilus, na léčbu rosacey a ekzému je dobré si vybrat z komplexních probiotických přípravků. Při vnějším použití může dobře posloužit probiotický jogurt, ze kterého je nejednodušší připravit zábal. Při užívání probiotik nezapomeňme ani na příjem prebiotik (potravinářská vláknina). Ta jsou potřebná k tomu, aby se mohly prospěšné bakterie rozmnožit.

Ještě několik tipů

Pro obnovení a udržení rovnováhy hormonální hladiny, se můžeme spolehnout i na pomoc léčivých čajů. Vynikající základní  surovinou je pampeliška, kořen yam a konopí, řebříček (myší ocásek) nebo šalvěj přimíchané do zeleného čaje. Na vnější opláchnutí je dobré vyzkoušet čaj ze svízele, čajovníkový olej a Aloe vera. Vyrážky můžeme držet pod kontrolou i užíváním doplňků výživy s obsahem komplexu vitaminu B, také pomocí skořice, protože ty regulují hladinu testosteronu. Při ekzému může poskytnout účinnou pomoc Aloe vera, odvar z měsíčku, zeleného čaje, echinacey a kurkumy. Účinnou  metodou je i relaxace, uvolněme se, zažeňme z mysli negativní myšlenky, rozlučme se se stresem a naše hormonální hladina se obnoví mnohem snadněji.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3931201/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3219173/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/313084.php
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/hormonal-acne#natural-treatments
 

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.