head

Acerola, c-vitamínová bomba - Proč je tato brazilská třešeň jedinečná?

Acerola má diuretický účinek, stimuluje játra a ledviny a podporuje činnost srdce
Acerola má diuretický účinek, stimuluje játra a ledviny a podporuje činnost srdce
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Antioxidanty

Acerola, bohatá na vlákninu, je jedním z přírodních zázraků Brazilců. Její využití v lidovém léčitelství je širokospektré. Ukážeme Vám, proč se vyplatí konzumovat acerolu, bohatou na vitamin C nebo prášek z aceroly.

Toto ovoce, připomínající třešně, je plné antioxidačně působícího vitaminu C, proto jeho konzumace mimořádně podporuje imunitní systém organismu. Sportovci ji využívají pro zvýšení kondice, a jelikož také napíná pokožku, využívá ji i kosmetický průmysl.

Co je acerola?

Acerola (Malpighia glabra) se na první pohled podobá třešni, ale ve skutečnosti jde o kostkový citrusový plod tvaru jablka. Tento ovocný strom, rostoucí volně v tropech a pěstován už i v Brazílii a Jižní Americe, díky svému tvaru nazývají i Puerto Rican cherry. Acerola je trochu nakyslé a přece sametové chuti, má výrazný obsah vitamínu C a svým zdraví prospěšným vlastnostem vděčí kromě toho i přes 150 cenným látkám, jako např. fosfor, železo, hořčík, vápník, draslík, vitamin A, niacin, thiamin, flavonoidy, ale nacházejí se v ní i vláknina, bílkoviny, lipidy a mastné kyseliny.

Účinky aceroly na zdraví

Jelikož acerola obsahuje téměř v 5% antioxidační vitamin C, pomáhá při neutralizaci volných radikálů, které zvyšují riziko vzniku rakoviny, zánětů a kardiovaskulárních chorob, urychlují stárnutí buněk a pokožky.

Posiluje příznivé účinky kyseliny listové a vitaminu E, hraje svou roli i při metabolismu (při nedostatku vitamínu C se zpomaluje látková výměna), pomáhá při vstřebávání zinku, vápníku, hořčíku a železa. Zmírňuje alergické reakce, resp. hladinu krevního cukru a cholesterolu. Dobře poslouží i při detoxikaci organismu, protože zabraňuje vstřebávání těžkých kovů.

V brazilském lidovém léčitelství se používá ke zmírnění zánětů a krvácení, na posílení srdce, avšak acerola má diuretické účinky, stimuluje játra a ledviny a podporuje činnost srdce. Příznivě působí při průjmu, krvavém průjmu (dyzentérie), nemocech z nachlazení, při chudokrevnosti, cukrovce, revmatismu, resp. i při tuberkulóze. Zvyšuje fyzickou výkonnost, působí antimykoticky a jako přirozené antidepresivum.

Acerolu, jak bohatý zdroj vitaminu C a minerálů, využívá i kosmetický průmysl. Sušené, mleté ​​ovoce často přimíchávají do anti-age přípravků, do pleťových krémů a krémů na pokožku. Vysoký obsah vitamínu C v acerole napomáhá při hojení poškozené tkáně pokožky, napomáhá při hojení ran, chrání před předčasným stárnutím, před nepříznivými vlivy prostředí. Vykouzlí hladkou a hydratovanou pleť na obličeji, a podporuje tvorbu kolagenu, čímž napíná pokožku.

Jelikož acerola se v Evropě nepěstuje a získat ji lze jen s obtížemi, konzumujme ji ve formě výživových doplňků.

Věděli jste?

Díky vitamínu C napomáhá i biologickému zužitkování léčivých hub.

 

Zdroje:

http://www.healthline.com/health/food-nutrition/acerola-cherry

http://www.healthline.com/health/food-nutrition/acerola-cherry#overview1

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.