head

Antioxidanty: spojenci našeho zdraví

Antioxidanty: Posilují imunitu, proti volným radikálům, chrání před rakovinou
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Antioxidanty

Antioxidanty neutralizují volné radikály, které působí negativně na organismus, a oslabují imunitní systém. Volné radikály jsou zodpovědné za kardiovaskulární onemocnění, stárnutí pokožky, rakovinu a různé záněty. Úloha antioxidantů bojem proti volným radikálům ještě není u konce, dozvíte se, kde jsou ještě užitečné.

Volné radikály vznikají během látkové výměny, vlivem UV záření, respektívě působením toxických látek. Ochrana našeho zdraví si proto nezbytně vyžaduje neustále doplňování antioxidantů. Volné radikály způsobují problémy tehdy, když se v našem organismu nacházejí v příliš velkém množství, jejich působením nastáva také oxidační stres. Volným radikálům možno připísat odpovědnost za řadu nemocí, včetně vzniku rakovinných změn buněk, kardiovaskulární onemocnění, záněty, stárnutí pokožky také i oslabení imunity. Oslabení imunity znamená téměř okamžité problémy, a přináší s sebou řadu problémů.

Jako působí antioxidanty?

Škody způsobené volnými radikály jsou důsledkem chemicky vyvolaných reakcí. Antioxidanty se zapojují do různých oblastí a na různých úrovních, aby zastavily tyto procesy. Zanedbatelné množství antioxidantů si organismus tvoří samotně, ale většinu z nich pijímáme spolu s potravou. Mezi antioxidanty, které si náš organismus vytváři sám, patří glutation, ubikinol, kyselina močová a melatonin a antioxidanty, přijímané potravu jsou rostlinné polyfenoly (flavonoidy, resveratrol), některé vitamíny (například vitamíny C-, A-, K- a E) minerální látky, například selen, zinek a aminokyseliny. Kromě toho několik enzymů, jako např. koenzym Q, karotenoidy, např. kvercetín a lutein, stejně jako rostlinné pigmenty, chlorofyl a z mastných kyselin omega-3. V současné době je nejúčinnějším antioxidantem astaxantin, jedná se o extrakt z mikrořasy Haematococcus pluvialis (zelená řasa se stává červenou vlivem slunečního záření).

Které jídla obsahujú antioxidanty?

Větší množství antioxidantů, zvyšující imunitu zahrnují listovou zeleninu a žlutou zeleninu, červené ovoce, zelený čaj, kakao, olejnatá semena, jadérko z hroznů, řasa chlorella a spirulina. citrusy, šipky a ostropestřec mariánský. Nejlepším zdrojem antioxidantů jsou ovoce a zelenina, zelený čaj, olejnatá semena, resp. z nich získané oleje, hořká čokoláda, obiloviny, luštěniny a jadérko z hrozny. Zeleninu a ovoce konzumujme podle možností v surovém stavu, jinak ztratí svůj antioxidační účinek.

Antioxidanty hrají důležitou roli i při detoxikaci. Účinkem toxických látek a těžkých kovů vznikají v organismu volné radikály, co vede k oslabení imunitního systému. Antioxidanty užívané během detoxikace však účinně bojují proti volným radikálům, čím se imunitní systém stává odolnějším.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.