head

Jahody namísto multivitaminů

Jahody pomáhají při hubnutí a pročistí organismus
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Antioxidanty

Když se řekne květen, mnohým z nás napadnou jako první jahody. Stejně, jako jsou jahody lahodné a sladké, tak jsou i bohaté na zdraví chránící účinné složky. Kromě toho, jahody jsou jedním z mála druhů ovoce s nejefektivnějším detoxikačním účinkem.

Z ostatních druhů ovoce dominují jahody svými významnými antioxidačními schopnostmi. Díky svým účinkům zlepšujících metabolismus. Jahody patří mezi ideální ovoce na hubnutí. No, nejen kvůli tomu se vyplatí využít jahodovou sezónu.

Co obsahují jahody?

Toto chutné a sametové ovoce vyniká svým obsahem vlákniny, vitamínu E, B a vitamínu K. Navíc, jahody mají v sobě více vitamínu C, než citrony. Už 15 dkg jahod pokryje doporučenou denní dávku vitamínu C. Jahody obsahují ve významném množství i fosfor, vápník, draslík, hořčík, sodík, selen a železo. Kyselina listová obsažená v jahodách podporuje vývoj plodu v děloze, proto se jejich konzumace doporučuje i během těhotenství.

Jejich antioxidanty vážou volné radikály, způsobující záněty a rakovinu, jakož i ty, které urychlují předčasné stárnutí pokožky. Obzvláště prospěšné mohou být při prevenci vzniku rakoviny plic následkem kouření, protože kyselina elagová v jahodách snižuje rakovinotvorný účinek cigaretového kouře.

Detoxikace jahodami

Jahody právem patří mezi ovoce, které je nejúčinnější při detoxikaci. Jahody čistí krev, neutralizují toxiny, odbremeňují játra a svými močopudnými účinky pročistí ledviny. Vláknina v nich očistí tlusté střevo od nahromaděných škodlivých usazenin. Jahody urychlují metabolismus, díky čemuž podporují i ​​hubnutí. Detoxikační účinky jahod se projeví i zvenku, jejich konzumací se pokožka stává krásnější a svěžejší.

Jahody pro ochranu pokožky

Pomocí jahod se můžeme chránit dokonce i před škodlivým UV zářením. Nebojte se, nemusíme si je na sebe natřít - i když jahodová dřeň výborně ochlazuje spálenou pokožku a urychluje hojení - stačí když si z nich dáme pár kousků před opalováním. Výkumy dokazují, že anthokyaniny, nacházející se v jahodách, ve velkém množství, zabraňují poškození pokožky UV-A zářením. No, ani tak nezapomínejme na použití ochranných krémů!

Může jahody každý?

U osob citlivých na toto ovoce, mohou jahody vyvolat alergické reakce. Alergie se obvykle projevuje kopřivkou, v závažnějších případech se mohou objevit potíže s dýcháním. Právě proto buďme obezřetní v případě dětí, pokud jedí jahody poprvé, nabídněme jim jen malé množství a při zpozorování jakýchkoliv příznaků vyhledejme lékaře.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.