head

Co všechno dokáže zázračná kurkuma?

Kurkuma chrání cévní systém, detoxikuje játra a ledviny
Kurkuma chrání cévní systém, detoxikuje játra a ledviny
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Antioxidanty

Věděli jste, že kurkuma hraje významnou roli v osvěžení imunitního systému a pokožky? Jde o výjimečně zdravou kořeninu nezaměnitelné chuti a žluté barvy. Kurkuma patří mezi vzácné koření, které mají při použití zevnitř i zvenku příznivý účinek na zdraví našeho organismu.

Většina z nás ji zná jako koření, přitom kurkuma poslouží nejen v gastronomii. My Vám prozradíme, proč je dobrá kurkuma jako lék.

Kurkuma a její účinky

V první řadě výborně posiluje imunitní systém, je účinným antioxidantem, zmírňuje záněty a přispívá k prevenci vzniku zhoubných nádorů a jejich léčbě - to vše díky hlavní složce - kurkuminu, který zajišťuje žlutou barvu této rostliny. Kromě toho, kurkuma chrání cévní systém, detoxikuje játra a ledviny, a její vlákniny pomáhají při očistě střevního systému.

Kurkuma je polyfenolová sloučenina, proto má silné protizánětlivé, antibakteriální, fungicidní a antivirální účinky. Stejně je účinná i při prevenci nádorových onemocnění. Mimo jiné obsahuje i významné množství beta-karotenu, kyseliny askorbové, vápníku, železa, zinku, draslíku, vláknin a flavonoidů.

Zkrášluje pokožku, bělí zuby

Vlhký zubní kartáček (může být namočená do roztátého kokosového oleje) vyválejte v jedné čtvrtině čajové lžičky kurkumy a důkladně si "omyjte" zuby, ale místo okamžitého vypláchnutí zubů počkejte 3 - 5 minut. Následně si zuby omyjte i běžnou zubní pastou, a již po několika aplikacích tohoto postupu budou zuby znatelně bělejší.

Pokud kurkumu aplikujete jako zábal, v tom případě přímo vyvine své protizánětlivé účinky: smíchejte ji s mlékem a rýžovou moukou, přiložte na plochu s vyrážkou. Po zaschnutí jednoduše směs odstraňte. Krém připravený s kurkumou je vhodný nejen k ošetření aknózní pleti, ale může pomoci i při léčbě lupénky.

Nápoj z kurkumy plný vitality

Pokud se cítíte být slabými, nebo jen obecně unavení, dopřejte si sklenici nápoje z kurkumy. K tomu potřebujete polévkovou lžíci prášku z kurkumy (nebo čtvrt šálky nastrouhané kurkumy), dvě polévkové lžíce čerstvě nastrouhaného zázvoru a litr vody. Vše nechte spolu sevřít, následně nápoj sceďte a nechte vychladnout. Nápoj můžete dochutit přidáním šťávy z jednoho citronu a osladit medem nebo sirupem z agáve. Už jeden pohár nápoje Vás nabije energií a podpoří přirozenou detoxikaci organismu.

Příprava jídel s kurkumou

Zajímavostí kurkumy je, že své prospěšné účinky neztratí ani po tepelném zpracování. Klidně ji proto můžete přidat ke svým oblíbeným vařeným a pečeným jídlům, ovšem nezapomínejte, že její zdraví chránící vlastnosti jsou nejúčinnější tehdy, když k ní přidáte pepř, zázvor nebo olivový olej.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.