head

Zelený čaj: antioxidační a detoxikační osvěžení

Léčivé účinky zeleného čaje: pomáhají antioxidanty
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Antioxidanty

S ledem nebo teplý zelený čaj je v každém případě skvělým řešením, pokud toužíte po osvěžení. Zelený čaj však nemá pouze povzbuzující účinky, ale je i výjimečně účinným antioxidantem a detoxikantem a proto je vhodné pít ho každý den.

Pokud pravidelně pijete zelený čaj, ať už teplý nebo vychlazený, nejenom, že se osvěžíte: díky příznivým složkám zeleného čaje disponuje i mnoha léčivými účinky.

Antioxidanty

Největším darem zeleného čaje je, že ve vysoké koncentraci obsahuje antioxidační  polyfenoly a obzvláště flavonoidy. Díky tomu zelený čaj účinně posiluje imunitní systém, pomáhá vázat volné radikály, které jsou odpovědné za vznik zánětů, rakovinné procesy, za vznik srdečně cévních onemocnění a také za předčasné stárnutí buněk i pokožky. Antioxidační účinky nápoje jsou tím silnější, čím déle necháte čaj vyluhovat.

Povzbuzující kofein

Pokud pijete nápoj ze zeleného čaje, jeho povzbuzující účinky se dostaví rychle, což je účinkem kofeinu a teofilinu, které se v nápoji nacházejí. Tyto složky jsou odpovědné za to, že časté pití zeleného čaje zlepšuje paměť, zatímco aminokyselina L- teamin zmírňuje stavy úzkosti. Přispívá také k zmírnění příznaků Alzheimerovi nemoci a k prevenci jejího vzniku.

Detoxikační účinek

Zelený čaj je skvělým detoxikantem, podílí se na odstranění nahromaděných toxinů. Jeho detoxikační účinky zesiluje i to, že podporuje trávení a činnost jater a ledvin. Zelený čaj kromě toho urychluje hojení ran a jedním šálkem denně je možné udržet správnou hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

Zelený čaj i během diety

Vzhledem k tomu, že nemá skoro žádné kalorie, můžete ho bez obav konzumovat i během diety a navíc zelený čaj podporuje vylučování přebytečné vody z organismu i látkovou výměnu. Jeho dalším výjimečným účinkem je, že zpomaluje tvorbu enzymů, které přispívají k ukládání tuků. Právě z tohoto důvodu se doporučuje před jídlem vypít šálek zeleného čaje.

Na vnější použití

Natřete zelený čaj na zanícený povrch pokožky a jeho antioxidační složky rychle zmírní příznaky. Při vnějším použití hydratuje a napíná pleť a poskytuje ochranu i proti škodlivému UV-B záření, které zvyšuje riziko vzniku melanomu.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.