head

Přírodní vitamin C - Je lepší než syntetický?

Existuje přírodní vitamin C a vitamin C vyrobený synteticky
Existuje přírodní vitamin C a vitamin C vyrobený synteticky
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Antioxidanty

Přírodní vitamin C? Syntetický vitamin C? Je možné, že jste o syntetickém ani jen netušili? V našem článku Vám představíme rozdíl mezi oběma vitamíny a prozradíme i to, co lze považovat za nejlepší zdroj přírodního vitamínu C.

Denně posloucháme ze všech stran, jak je důležité každodenní užívání vitamínu C, avšak to se již nezmiňuje, v jaké formě ho užívat. Mnozí si ho pořídí v lékárnách, kde je dostat - až na malé výjimky - syntetické provedení vitamínu. Přitom je přírodní vitamin C mnohem účinnější. Existují však takové přípravky s vitaminem C, které nemají daleko od přírodního, nakolik - podobně jako rostliny - obsahují několik takových složek, které pomáhají organismu zužitkování na úrovni buněk, například rutin a biofalvonoidy.

Organický a anorganický vitamín C

Ve škole nás to neučí, ale existují dva druhy vitamínu C: přírodní (kyselina L-askorbová) a - slušně řečeno - uměle vyrobený, syntetický (kyselina D-askorbová). I přesto, že chemické složení obou je téměř stejné, jejich stavba je odlišná.

Ovoce a zelenina v přírodě, které obsahují vitamin C, obsahují i ​​jiné užitečné složky, jako např. polyfenoly a flavonoidy. Kromě toho i vlákniny potřebné pro zdravé trávení. Tyto sloučeniny pomáhají správnému vstřebávání vitamínu C, dokud do syntetického vitamínu se tyto nedostaly, protože by to bylo drahé. Je sice pravdou, že velké značky lákají zákazníky s nápisy acerola a šipky, ale to už neuvádějí, že jejich produkty tyto složky obsahují jen v minimálním množství. V podstatě kupujeme kyselinu D-askorbovou s trochou šipek či aceroly, nemluvme o tom, že tyto produkty obsahují i ​​znečišťující chemické látky.

Zdroje přírodního vitamínu C

Není třeba utíkat hned do lékárny, nakonec k přírodnímu vitaminu C máme přístup v podstatě po celý rok. Významné množství vitaminu C obsahují citróny, pomeranče, grapefruit, kiwi a jablka, dále rajčata, paprika, brokolice, růžičková kapusta, zelí a květák. Výborným zdrojem vitamínu C jsou i kyselé zelí, mrkev, česnek, červená řepa, hruška, resp. avokádo a mango. Stejně je přítomen i v hroznech a v bobulovém ovoci.

Existuje otrava vitaminem C?

Na rozdíl od vitamínu A, vitamínem C se nelze předávkovat. Nakolik je rozpustný ve vodě, přebytek se z organismu vylučuje močí. Nadměrná konzumace vitamínu C má jen málo vedlejších účinků: může způsobit průjem, zvýší hladinu kyseliny močové v moči, což podle některých předpokladů může způsobovat ledvinové kameny.

Věděli jste?

Kyselina L-askorbová se v potravinářském průmyslu používá jako konzervační látka (E 300), jelikož zabraňuje oxidaci.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.