head

Účinky vitamínu C | Jak chrání naše zdraví?

Vitamin C je silný antioxidant, pomáhá při neutralizaci volných radikálů
Vitamin C je silný antioxidant, pomáhá při neutralizaci volných radikálů
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Antioxidanty

Existuje nesčetné množství vitamínů, avšak z nich je nejznámější a v každém případě nejdůležitější vitamin C. Jeho vlastnosti chránící naše zdraví snad ani nelze vyjmenovat, protože je jich mnoho. Mimořádně účinný je jako posilovač imunity. Organismus není schopen vyprodukovat ho, proto je nutné ho doplňovat v rámci stravy, hlavně konzumací čerstvého ovoce a zeleniny, čímž zajistíme organismu potřebné množství vitamínu C (kyselina L-askorbová). Jaké jsou účinky vitaminu C?

Vitamin C (kyselina askorbová) je znám především jako posilovač imunity, avšak kromě toho disponuje mnoha, zdraví chránícími vlastnostmi. Jde o vitamin, citlivý na teplotu a světlo, který náš organismus není schopen vyprodukovat, takže doplnit potřebné množství dokážeme pouze zvenčí. K tomu nám velmi pomůže zdravá strava. Z našeho článku se dozvíte, jaké jsou účinky vitamínu C.

Na co je vitamin C dobrý?

Pokud trpíme nedostatkem vitamínu C, odnese si to náš imunitní systém. Nedostatek vitaminu C způsobuje, že jsme náchylní velmi rychle chytit různé sezonální onemocnění, bezdůvodně cítíme únavu a jsme bez nálady. Vitamín C je vynikajícím antioxidantem, pomáhá při neutralizaci volných radikálů, které zvyšují riziko výskytu rakoviny, zánětlivých onemocnění, jakož i kardio - vaskulárních onemocnění, urychlují stárnutí buněk a pokožky. Další předností vitamínu C je, že hraje roli v produkování energie, ve vstřebávání zinku, vápníku, hořčíku a železa, zmírňuje alergické reakce, snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu. Dobře poslouží i při detoxikaci organismu, zabraňuje vstřebávání těžkých kovů.

Ovoce a zelenina s obsahem vitaminu C

Naštěstí mnoho druhů ovoce a zeleniny obsahuje vitamín C. Pokud pravidelně konzumujeme jablka, citrony, pomeranče, grapefruit, jahody, kiwi, borůvky, šipky, rybíz, brokolici, brambory, zelí, rajčata, dýni na pečení, můžeme si být jisti, že dodáváme organismu dostatečné množství vitamínu C. Dohlížejme však na to, že hladina vitaminu C klesá vlivem tepelné úpravy, stejně i krájením a loupáním ztrácí ovoce a zelenina z obsahu vitamínu C.

Účinek vitaminu C na pokožku

Vitamín C je schopen urychlit hojení poškozených tkání v organismu a tím i hojení ran. Krém s obsahem vitamínu C dokáže zázraky i s kůží. Pomáhá udržet svěžest pokožky i v zimních měsících, chrání před předčasným stárnutím a vnějšími škodlivými vlivy. Pleť udělá hladší a hydratovanou, podporuje tvorbu kolagenu, následkem čehož se na nás v zrcadle dívá tvář s pevnou kůží a bez vrásek.

Dávkování vitamínu C

Organismus není schopen uskladňovat vitamín C, proto je potřeba ho pravidelně doplňovat.

Doporučená denní dávka je mezi 45-65 mg, u dětí je to 15-45 mg, v závislosti na věku dítěte. Antioxidační účinky můžeme stupňovat zvýšenou dávkou (500-1000 mg), avšak toto je nemožné dosáhnout stravou. V dnešní době si můžeme vybírat z mnoha výživových doplňků a nemusíme se obávat ani předávkování, přebytek se z organismu vyloučí močí. Vitamín C užívaný ve velkých dávkách může způsobit průjem.


Zdroje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18160753

http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/vitamin-c-ascorbic-acid

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10796569

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12569111

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.