head

Léčivé účinky česneku: proč bychom měli konzumovat pravidelně česnek?

Česnek, král přírodních léků
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Byliny

Česnek je nejoblíbenější zeleninou lidového léčitelství. Je účinný proti trávicím poruchám a zánětům, skvěle detoxikuje, pomáhá odstranit parazity, může být použitý při různých infekcích a na posílení imunitního systému. Konzumujme ho pravidelně, protože je skutečně zázračným všelékem!

Dokonce už i ve starověku ho ctili jako léčivou rostlinu, v Egyptě se používal na podporu fyzické zdatnosti, Řekové ho používali na zvýšení výkonnosti a v Číně a Indii ho konzumovali proto, aby se zbavili trávicích problémů. Už dávno jsou známé jeho antiparazitní účinky, v Evropě se používal zejména na dezinfekci a také v případě infekcí, zánětů a zácpy.

Váže volné radikály

Česnek výborně posiluje imunitní systém  a je skvělým antioxidantem, proto je s jeho pomocí možné předcházet a léčit infekce, zhoubné nádory (zejména rakovinu tlustého střeva , rakovinu plic, rakovinu prostaty, pankreatu a žaludku), infekční onemocnění (virové, kvasinkové, bakteriální), mezi nimi i nachlazení a chřipku. Čistí ledviny a krev, podporuje účinnost přirozených detoxikačních procesů organismu . Protože česnek neutralizuje volné radikály, může tak zabránit předčasnému stárnutí pokožky a vzniku srdečně cévních onemocnění. Schopnost chránit srdce je zesílená tím, že ředí krev, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž pomáhá předcházet zúžení cév a vysokému krevnímu tlaku.

Česnek proti bolesti hlavy a stresu

Když jsme nervózní nebo nás bolí hlava, na naše starosti může být lékem jeden stroužek česneku, protože podporuje krevní oběh, může se úspěšně aplikovat v případě stařecké demence. Jeho konzumace je jednoznačně doporučována pro diabetiky, protože reguluje hladinu cukru v krvi a normalizuje citlivost na inzulin. Dezinfekční a antimikrobiální účinky česneku můžeme využít i při léčbě herpesu a ekzému.

Jak funguje?

Česnek vděčí za své příznivé účinky zejména alicinu, který mu zároveň dodává i jeho chuť. Zajímavostí je, že výsledek reakce enzymů alicinu, aliínu a alinázy nastane v tom případě, když česnek krájíme, strouháme nebo jiným způsobem fyzicky upravujeme. Je třeba dávat pozor na to, že alináza se vlivem tepla zničí, proto se množství alicinu v česneku při vaření a pečení značně sníží.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.