head

Máta peprná není jen koření | Je nápomocná při dietě, při detoxikaci a při přípravě jídel

Máta peprná má všestranné léčivé účinky
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Detoxikace doma

Mátu peprnou (Mentha piperita) znají mnozí z nás jako součást bonbónů a žvýkaček. Ve skutečnosti, má ale mnohem všestrannější využití, než jen jako jednoduché koření. Pomáhá při hubnutí, zbaví tělo nahromaděných toxinů a je nabitá účinnými látkami, které pozitivně ovlivňují naše zdraví. Proč se vyplatí konzumovat ji pravidelně? Sesbírali jsme pro Vás ty nejdůležitější léčivé účinky máty.

Máta peprná vznikla přirozeným zkřížením máty huňaté (Mentha rotundifolia) a máty vodní (Mentha aquatica). Od svých "předků" se liší zejména svou intenzivnější vůní a chutí, která vydrží také déle. Máta je nenáročná bylinka na pěstování, snadno ji vypěstujeme v zahradách, nebo v květináčích, ale často můžeme vidět i divoce rostoucí mátu.

Zdraví prospěšné složení

Své léčivé síle vděčí máta peprná jedinečnému složení cenných živin. Podívejme se tedy, na zdraví prospěšné, účinné složky máty:

- éterické oleje, s bohatým obsahem mentolu a mentonu;

- enzymy (oxidázy a peroxidázy);

- vitamín C;

- antioxidační flavonoidy a taniny.

Kromě toho, obsahuje máta peprná i ethyl - acetát, karvon a karvakrol. Jsou to účinné látky proti škodlivým mikroorganismům a limolén.

Na co je dobrá máta?

Jak jsme již zmínili, čerstvý a svěží dech je jen jednou z mnoha zdraví prospěšných účinků máty. Můžeme ji použít zevnitř i zvenku. Při vnitřním použití se její příznivé účinky projevují především v trávicím traktu.

Přírodní anestetikum: při styku se sliznicí žaludku, nebo aplikací na pokožku, působí máta jako lokální anestetikum tím, že nejprve stáhne a následně rozšíří cévy.

Nevolnost, zvracení: mátový čaj, nebo žvýkání několika jejích lístků rychle uleví od nepříjemných příznaků.

Tlumí bolest: může pomoci při migréně a akutní bolesti hlavy. Vmasírováním několika kapek esenciálního oleje, nebo odvaru z máty, dokáže účinně zmírnit obtíže. Odstraňuje nejen samotnou bolest hlavy, ale i závratě a s ní související citlivost na hluk a světlo.

Dezinfikuje: díky vysokému obsahu polyfenolů likviduje škodlivé mikroorganismy, zárodky a většinu parazitů žijících v našem těle.

Proti žlučníkovým kamenům: pravidelná konzumace máty předchází tvorbě žlučníkových kamenů a napomáhá odstranit písek a drobné kameny z ledvin a žlučníku.

Detoxikuje: odvar z máty má mírný projímavý účinek, přispívá k uvolňování toxinů a škodlivých usazenin nahromaděných ve střevním systému. Díky této své vlastnosti se máta peprná právem řadí mezi jednu z nejúčinnějších léčivých bylin při detoxikaci.

Tlumí zánět: mátový čaj zklidňuje a léčí podrážděnou sliznici žaludku, proto je možné mátu využít při léčbě chronického zánětu střev a jako doplněk léčby syndromu dráždivého střeva (IBS).

Dieta: jako projímadlo může být naším účinným přírodním spojencem při hubnutí.

Nadýmání: díky svým účinným látkám eliminuje nadměrnou plynatost způsobenou špatným trávením, odstraňuje nadýmání a nepříjemný dech.

Jelikož máta je bohatá na antioxidanty (vyznačuje se mimořádně vysokým obsahem vitamínu C a flavonoidů), přispívá k neutralizaci volných radikálů, způsobujících mnohé onemocnění, předčasné stárnutí buněk a vrásčitost pokožky. Je výborný posilovač imunity, proto může být prospěšným domácím lékem proti sezónním onemocněním. Její zvýšenou konzumací můžeme zmírnit i příznaky alergie. Odvar z máty je výborným pomocníkem při nachlazení, snižuje horečku, podporuje vykašlávání a pocení.

Jak pomáhá zvenku?

Aplikováním zvenčí zmírňuje svědění a bolest způsobenou kousnutím hmyzu. Postiženou oblast třete čerstvými lístky máty nebo jejich použijme jako obklad. Mátu využijeme i v boji proti otravnému hmyzu. Stačí když na pokožku nakapeme malé množství esenciálního oleje a můžeme si být jisti, že komáři, včely, zda sršni se nám vyhnou obloukem. Máta peprná je základní složkou mnoha kosmetických produktů, protože zklidňuje, dezinfikuje a osvěžuje pokožku. Je jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků pro zanícenou pokožku s akné.

Jak ji použít?

Stejně, jako všechny bylinky, i v případě máty je nejlepší použít čerstvě sklizené listy rostliny. Samozřejmě pomoci mohou i sušené, rozdrcené listy. Esenciální olej z máty peprné poslouží výhradně pro vnější použití. Pokud nás trápí špatné trávení, či křeče v břiše, vynikajícím přírodním řešením těchto nepříjemných problémů může být mátový čaj. Připravíme si ho následovně: Hrst čerstvých, oloupaných listů máty peprné (nebo dvou čajových lžiček sušené máty) zalijeme jedním litrem sevřené vody. Necháme odstát pět minut, následně scedíme. Nejlepší je vypít ho vlažný, bez dochucení. Pro zvýšení jeho čistícího účinku ve střevech, můžeme přidat špetku stévie. Na rozdíl od většiny léčivých odvarů se nedoporučuje vypít ho před spaním. Jeho projímavý účinek se projeví během několika hodin, vypití většího množství může způsobit nespavost a poruchy spánku. Úlevu od nachlazení, kašle, zda ucpaného nosu poskytne inhalace několika kapek esenciálního oleje z máty.

Máta peprná i v kuchyni

Máta peprná je všestranným kořením, které se s oblibou používá v kuchyních celého světa. Můžeme si z ní připravit chutný a osvěžující mátový sirup, zda výborné zdravé smoothie. Bylinkové octy a oleje připravené z máty se výborně hodí k jídlům z luštěnin, smíchané s čerstvým rozmarýnem, nebo šalvějí, eliminují nepříjemné příznaky po těžší stravitelném jídle. Máta je účinným pomocníkem i při hubnutí, její čerstvé lístky jsou ideálním doplňkem různých salátů, dresinků, či bílého masa na grilování. V horkých letních dnech si ní zas můžeme dochutit klasickou osvěžující, ledovou limonádu.

+ Jeden tip navíc

Pokud naše ruce "voní" po rybě, cibuli, či česneku, namočme prsty na několik minut do odvaru z máty, nebo si je potřete její čerstvými lístky.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.