head

Podzimní detoxikace - proč ji nelze vynechat?

Provedením podzimní detoxikace se můžeme vyhnout mnoha nepříjemným příznakům a onemocněním
Provedením podzimní detoxikace se můžeme vyhnout mnoha nepříjemným příznakům a onemocněním
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný specialista pro náuku o výživě
Téma: Detoxikace doma

K čemu je dobrá podzimní detoxikace a proč je třeba ji provést? Otázka je na místě a odpověď je zcela jednoduchá. Pokud se na podzim úspěšně zbavíme toxických látek, budeme účinněji chráněni před sezónními onemocněními a trávicími potížemi. Jednoduše, budeme se lépe cítit. Vyplatí se tedy pustit se do ní.

V první řadě si musíme ujasnit, proč je detoxikace potřebná, protože náš organismus tuto velmi důležitou roli provádí pravidelně. Je to sice pravda, ale nesmíme zapomenout, že naše tělo není stroj, který můžeme neomezeně zatěžovat. Bohužel, moderní životní styl, to znamená, že neustálá nervozita, stres, rychlé stravování, nedostatek pohybu a v neposlední řadě i potraviny s obsahem přídavných látek, bílé mouky a rafinovaný cukr znamenají takovou zátěž, že po jistém čase se s ní bez pomoci neumíme vypořádat. Touto pomocí je detoxikace, kterou se vyplatí provést minimálně dvakrát do roka. Jednou by měla být podzimní detoxikace a druhou detoxikace na jaře.

Existuje několik druhů detoxikace

K dispozici máme několik způsobů, v podstatě cokoliv si vybereme, svůj cíl dosáhneme. Otázkou je jen to, kolik času a energie věnujeme podzimní detoxikaci, resp. netřeba zapomenout ani na to, jak se stavíme k případným nepříjemnostem spojeným s kúrou.

 • Například tekutinový půst, který je sice účinný, nedoporučuje se však u těch, jejichž imunitní systém nefunguje správně, jsou oslabení, nemocní. Navíc je dost náročné překonat tekutinový půst, protože značně zatěžuje organismus, proto v případě kúry trvající delší dobu se doporučuje lékařský dohled.
 • Mnozí například zkoušejí tzv. pročišťování, což je vlastně očista tlustého střeva pomocí čajů a odvarů z léčivých rostlin (květ černého bezu, kůra bezu, senna, krušina, Aloe vera) nebo použitím jiných látek s podobným účinkem (ricinový olej, lněný olej). I přesto, že tento způsob je účinný, špatně provedené "pročišťování" může způsobit více škody, než účinku. Největším nebezpečím je dehydratace, resp. poškození ledvin.
 • S pozitivním výsledkem můžeme použít i klystýr, avšak co se očisty tlustého střeva týká, není to právě nejpříjemnější způsob.
 • Detoxikaci tlustého střeva je možné provést rychle a bezbolestně pomocí vláknin. Upřednostňujme vlákniny nerozpustné ve vodě, které se ve velkém množství nacházejí v psylliu (slupka ze semen jitrocele), v žitu, otrubách, v zelí, cibuli, švestkách, rajčatech, v celozrnných obilovinách a v chia semínkách.

 

 

 • Stejně se můžeme spolehnout na léčivé čaje, pokud bychom chtěli odstranit nahromaděné toxické látky z jater nebo ledvin. Pro očistu ledvin je nejlepší volbou kopřiva, zlatobýl obyčejný a listy malin, pro očistu jater zase pampeliška, listy z ořechovníka, kořeny hořce, hřebíček nebo zelený čaj.
 • Pokud je naším cílem úplná detoxikace, zlúčme očistu tlustého střeva, jater, ledvin, což je možné dosáhnout pomocí komplexní kúry, na rostlinné bázi.

Jaká kúra je vhodná?

Rychlá, 3- nebo 7-denní detoxikace je příliš velký šok pro organismus, pokud ovšem trvá poměrně delší dobu, je těžší ji dodržovat, a také výsledek nechá na sebe čekat. Právě proto je nejlepší, pokud detoxikace trvá minimálně alespoň 10 dní a naopak maximálně několik týdnů. Měla by obsahovat očistu tlustého střeva, detoxikaci ledvin a jater, a to vše výhradně pomocí léčivých rostlin. Oplati se informovat předem o stravě během detoxikace.

Proč právě na podzim?

Samozřejmě, podzimní detoxikace není povinná, pokud ji však absolvujeme, můžeme se vyhnout mnoha nepříjemným příznakům a onemocněním, nebo alespoň snížit riziko jejich vzniku. Ve skutečnosti v tomto období slouží k tomu, abychom náš organismus připravili na zimní měsíce, kdy bude více zatížený. V zimě se totiž obvykle stravujeme více nezdravě, naše tělo si téměř žádá mastné jídla, tuky a uhlohydráty, zatímco čerstvé zeleniny a ovoce méně. Pokud ani to nestačí, v zimních měsících se pohybujeme mnohem méně, takže není náhoda, že se nadbytečná kila a toxické látky nahromadí rychle. Podzimní detoxikací však můžete bezpečně dosáhnout to, že organismus se na tyto výzvy dostatečně připraví, a tak ho škodlivé účinky méně zatíží.

Co se stane, pokud nebudeme detoxikovat?

Když se toxické látky nahromadí, ohlásí se nejprve obecné příznaky, později mohou vzniknout i onemocnění. Jejich příčinou může být v první řadě narušení rovnováhy střevní flóry, následkem čehož se zase oslabí imunitní systém a vznikají poruchy metabolismu.

Příznaky a onemocnění, kterým lze předejít podzimní detoxikací:

 • chronická únava,
 • fyzická slabost,
 • deprese,
 • poruchy spánku,
 • nesprávné trávení,
 • poruchy vyprazdňování (zácpa, průjem),
 • chronické nadýmání,
 • onemocnění vznikající vlivem nedostatkových stavů,
 • sezónní onemocnění (nachlazení, rýma, chřipka, zánět hrdla atd).

Podzimní detoxikací se organismus připraví na výzvy

 

A to ještě není všechno. Nedostatečné vstřebávání živin podněcuje ke zvýšené konzumaci, což je v podstatě přímá cesta k nadváze, jakož i ke vzniku cukrovky- diabetes, a ke vzniku kardio - vaskulárních onemocnění.

Změna životního stylu je důležitá

Podzimní detoxikací můžeme udělat obrovský krok směrem ke zdravému životnímu stylu a bezproblémovým zimním měsícem. Aby byla naše kúra ještě účinnější, změňme své stravovací návyky, vyhýbejme se hotovým jídlům a polotovarům, znížme konzumaci bílého cukru, bílé mouky a živočišných tuků. Dopřejme organismu co nejvíce probiotik (probiotických bakterií) a prebiotik (potravinové vlákniny), protože tímto náš imunitní systém doslova nadopujeme.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.