head

Tekutý půst: nejde o hladovění

Tekutý půst není o hladovění!
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Detoxikace doma

Pokud chceme absolvovat jednoduchou domácí detoxikační kúru, vyplatí se rozhodnout pro několikadenní tekutý půst. Na rozdíl od mylného názoru nemusíme být celou tuto dobu pouze na léčivých čajích a vodě, ale na zeleninových a ovocných šťávách, které jsou bohaté na vlákninu a doplní našemu organismu zásoby vitaminů.

Je pravda, že během tekutého půstu nemůžeme přijímat  tuhé jídlo, ale tělo za ten čas živit můžeme a musíme. Absolvování kúry si vyžaduje trochu sebediscipliny, ale naše úsilí bude stát za to.

Jak poznáme, že přišel čas na tekutý půst?

Absolvování tekutého půstu se doporučuje tehdy, pokud jsme bez jakéhokoliv viditelného důvodu najednou často nemocní, na jazyku máme hustý bílý povlak, máme různé zánětlivé příznaky, včetně zánětu kloubů, zhorší se nám stav pleti, případně jsme postiženi infekcí Candidy nebo trpíme zácpou či průjmem. Toxické látky uložené v našem organismu totiž negativně ovlivňují i naši imunitní soustavu, protože mají vliv na imunobuňky v našem tlustém střevu, dokonce i na stav střevní flóry, která ve značné míře ovlivňuje optimální fungování imunity. Na důležitost tekutého půstu upozorňují i různé stavy nedostatku, kdy odpadové látky uvíznuté ve střevech zabraňují vhodnému vstřebávání živin a naše tělo se tak nedostane k důležitým vitaminům a minerálním látkám. Absolvovat tekutý půst má význam i v případě nadváhy, ale má příznivý vliv i na depresi a poruchy pozornosti.

Jak začít tekutý půst?

V první řadě je nutné uvědomit si, že v zájmu našich cílů nelze podvádět nebo dělat nějaké ústupky, protože tím riskujeme úspěch tekutého půstu. Nepřehánějme a nepokoušejme se o půst, kdy budeme přijímat pouze vodu. Tekutý půst bez patřičného odhodlání nepůjde, a proto, pokud jsme se jednou rozhodli, ať nás neznechutí, jestli budeme mít třetí den pocit, že jsme uvízli na mrtvém bodu, protože se přes něj určitě dostaneme. Podívejme se na konkrétní čísla! Tekutý půst má v domácích podmínkách trvat maximálně 5-7 dnů. Delší kúra je doporučována pouze pod lékařským dohledem.

Základním pravidlem je přijímat výlučně tekutiny, to znamená 3-4 litry lisované, resp. minerální vodou míchané zeleninové nebo ovocné šťávy. Vysloveně vhodná je šťáva z pšeničné trávy, mrkvová šťáva, šťáva z červené řepy, ze zelí, dále míchané šťávy: mrkev s pomerančem, červená řepa s jablkem nebo višněmi, celerová šťáva s jablkem a citronem, v létě je vysloveně chutná šťáva z vodního melounu míchaná s okurkovou šťávou. Vyzkoušejme také nápoj Aloe vera, užívejme léčivé čaje obzvláště detoxikující, jako je například proskurník lékařský, krušina olšová a lopuch. Inulin, vláknina nacházející se v kořenech lopuchu, podporuje trávení, urychluje přechod potravy přes střevní soustavu, čímž se zabraňuje nadýmání a zácpě. V případě silných bolestí hlavy a závratí si dejme malou lžičku medu a nechme ho pomalu rozpouštět na jazyku.

Jaké výsledky můžeme očekávat?

Pokud jsme byli dostatečně vytrvalí, pomocí tekutého půstu dosáhneme fyzicko psychickou obnovu, kromě toho má i účinky při předcházení onemocněním. Budeme mít lepší náladu, budeme se cítit čerstvější, plní energie, zmírní se poruchy spánku, zlepší paměť, zmizí vyrážky, záněty kůže, obličej bude vitálnější, posílí se nehty a vlasy. Vyloučením odpadových látek navíc ztratíme i něco z přebytečných kilogramů, budeme mít o něco víc ploché břicho a v neposlední řadě se znovu vejdeme do předešlého oblečení.

Jak ukončit tekutý půst?

Od šestého dne můžeme jíst už i ovoce v tuhém stavu, jogurty, nízkotučné sýry a mléčné výrobky, potom následuje zelenina. Osmý den můžeme bez omezení přijímat zdravá jídla, ale vyhýbejme se předem baleným jídlům, plným přídavných látek a polotovarům.

Může tekutý půst prospět každému?

Odpověď je jednoznačné ne! Těhotné  ženy, kojící matky, děti, osoby trpící žaludečními a nádorovými onemocněními, jakož ani diabetici nemohou absolvovat tekutý půst a ani ti, kteří se právě zotavují po nějaké nemoci a nedoporučuje se ani v období po operacích.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.