head

Detoxikace čajem maté – Zázrak Indiánů

Detoxikace a čaj maté – Skutečně vítězná dvojice?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Detoxikace

Za čaj maté můžeme být vděčni kečuanským Indiánům, kteří ho používali na povzbuzení, detoxikaci a posílení imunitního systému. Podívejme se, proč je dobré spřátelit se s touto rostlinou a na co si máme dát pozor při její konzumaci!

V posledních letech je čaj maté, který pochází z Jižní Ameriky stále populárnější. Do Evropy ho přinesli jezuitští misionáři jako lék na léčbu skorbutu. K přípravě čaje se používají menší výhonky rostliny a její listy. Může nám pomoci při řešení mnoha zdravotních problémů, ale při jeho konzumaci buďme opatrní!

Podporuje trávení

V Jižní Americe je čaj maté obvyklým přírodním lékem na léčbu trávicích problémů. Čaj zvyšuje tvorbu žluče, pomáhá udržovat čistý střevní systém a přispívá i k zdravému trávení.

Posiluje imunitní systém

Čaj maté skvěle posiluje imunitní systém, je vynikajícím zdrojem vitaminů A, B1, B2, B3, B5, C a E, ale obsahuje i velké množství minerálních látek: zinek, fosfor, draslík, vápník, hořčík, selen a železo.

Detoxikuje

Ve velkém množství obsahuje antioxidanty a přispívá k tomu, že čaj maté funguje jako účinná ochrana buněk a má i detoxikační účinek. Množstvím antioxidantů převyšuje i zelený čaj a během detoxikační kúry příznivě ovlivňuje procesy čištění organismu.

Zlepšuje koncentraci

Čaj maté je dokonalou alternativou místo kávy. Může být dobrým řešením, pokud jsme vystaveni nadměrné zátěži, jelikož zvyšuje schopnost koncentrace. Ti, kteří ho vyzkoušeli, tvrdí, že se mohou mnohem lépe soustředit a zvýšil se i jejich duševní výkon.

Zklidňuje

Pokud si chceme večer v klidu oddechnout, je dobré vzít si na pomoc čaj maté. Tato rostlina zmírňuje stres, a proto se myšlenky, které nám neustále běhají v hlavě, dříve utiší a my večer snadněji usneme.

Pomáhá při hubnutí

Čaj maté může snížit chuť do jídla a přispět k intenzivnějšímu spalování kalorií. Během jeho konzumace náš organismus účinněji využívá sacharidy a oddaluje vstřebávání tuků. Ale samozřejmě čaj sám o sobě k hubnutí nestačí, k tomu je třeba i pravidelný pohyb.

Vedlejší účinky

Tak jako při všem ostatním, i při pití čaje maté je dobré dávat pozor na střídmost - to znamená maximálně tři šálky denně, protože při tak velkém množství zdraví prospěšných vlastností jsou známé i jeho vedlejší účinky. Pokud to s jeho pitím přeženeme, může to způsobit nespavost, průjem,  nedoporučuje se kojícím matkám, pacientům s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, poruchami srážlivosti krve, poruchami krvácení, osteoporózou a syndromem dráždivého střeva- IBS.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.