head

Detoxikace s jógou - Obnova těla i duše

Detoxikace: jak při ní pomáhá jóga?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Detoxikace

Když přijde řeč na detoxikaci, mnozí si vzpomenou na půst tekutinami, konzumaci jídel s čistícím účinkem, případně na doplňky výživy a pití bylinkových čajů. Existují však takové cviky, nebo pohyby, které působí nejen na svaly, ale i na vnitřní orgány a naši činnost ovlivňují i na duchovní úrovni.

Pravděpodobně o tom již slyšelo méně lidí, že jóga, přesněji detox jóga, může podpořit detoxikaci, přitom nejjednodušším a nejúčinnějším způsob stimulace oběhu - cirkulace je pohyb. Toxické látky se mohou nahromadit nejen na našich vnitřních orgánech, psychické napětí může uskladnit i v našich svalech a v hloubi duše, kvůli kterým se budeme cítit stísněně a napjatě. Jóga je vhodná i na řešení těchto problémů.

Jako funguje?

Jóga se zakládá na proudění energií, čili jejím cílem je napravení rovnováhy, proudění energie v těle a odblokování bloků. K tomu používá velmi přesně definované tělesné pohyby, držení rukou, kterými je možné po stanoveném čase odblokovat bloky nebo dosáhnout proudění energie do zvolené části těla/orgánu. Cvičení jógy prokazatelně pomáhá při odstraňování nahromaděných toxických látek, včetně očisty jater a čištění ledvin, napraví hormonální činnost, ale podporuje i hubnutí. Nicméně neposkytuje podporu pouze při detoxikaci, ale díky cvikům na břicho pomáhá i při trávicích poruchách, při nadýmání a zácpě, a když ji cvičíme ve vyhřáté místnosti s vysokou vlhkostí, toxické látky se vyloučí i při pocení. Různé cviky odblokují svalové křeče, zmírňují bolest hlavy, bolest zad, a také bolesti ramen. Když máme dostatečnou výdrž, pomocí jógy lze dosáhnout obnovu těla a duše, navíc má i preventivní účinek. Budeme mít lepší náladu, budeme se cítit svěžejší, zmírní se poruchy spánku, zlepší se nám paměť, a také pokožka bude svěžejší. Vyloučením nahromaděných usazenin můžeme ztratit i ze svých nadbytečných kilogramů, budeme se moci chválit plochým břichem, a mimo jiné se opět vejdeme i do svých starších šatů.

Jednoduchý cvik

Tento detoxikační cvik jógy může zvýšit účinek očisty při půstu nebo lehké stravě, a také jako doplněk jiných detoxikačních metod. Začneme vzpřímený ve stoji, pak se rovnými zády mírně nahneme dopředu, dokud si neumíme opřít narovnané ruce o kolena. V této poloze nejprve pomalu, bez námahy vydechneme a na konec mírně stáhneme břicho. Po chvíli břicho uvolníme a pomalu se nadechneme. Mezi výdechem a nádechem si břicho znovu stáhneme, pak uvolníme. Opakujme třikrát.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.