head

Z tohoto důvodu je důležitá detoxikace v zimě

Detoxikace v zimě? Existují účinná řešení
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Detoxikace

Detoxikace v zimě  může také ve značné míře přispět k obnovení zdraví, případně k jeho zachování. Seznamte se s výhodami zimní detoxikace a s tím, jak je možné provést ji co nejúčinněji.

Odborníci jsou většinou toho názoru, že alespoň dvakrát ročně, podle možnosti na jaře a na podzim, je detoxikace bezpodmínečně doporučována. Na jaře detoxikační kúra posílí přirozené detoxikační procesy organismu a slouží na odstranění nahromaděných škodlivých látek během zimních měsíců, zatímco podzimními detoxikačními programy  můžeme svůj organismus připravit na větší zátěž, která přijde s příchodem zimy. Pokud podzimní detoxikaci nestihneme, ale z nějakého důvodu cítíme, že je v našem těle velké množství toxických látek, bez obav si můžeme udělat i detoxikaci v zimě.

Těžká jídla, těžká detoxikace

Detoxikace v zimě může být na první pohled těžkým úkolem, protože zima je z tohoto hlediska speciálním obdobím: náš organismus potřebuje na překonání zimy více kalorií a navíc v této době máme k dispozici méně čerstvého ovoce a zeleniny, než v ostatním období roku, a proto je mnohem obtížnější se zdravě stravovat.

Platí to i tehdy, když už si můžeme koupit cokoliv a kdekoliv, ale nezapomínejme na to, že rostliny pěstované ve sklenících nebo přivezené ze zahraničí - často sklízené ještě nezralé - mají mnohem nižší obsah vitaminů, minerálních látek a živin. Těžká, mastná jídla a vydatné sváteční chody velmi zatíží trávicí systém a přispějí k narušení rovnováhy  střevní flóry, čím oslabí imunitní systém. Proto se doporučuje detoxikace v zimě, která může hrát významnou roli při zachování našeho zdraví a s její pomocí můžeme předejít vzniku nejenom trávicích problémů,  ale i sezonních onemocnění. 

Jak ji začít?

Během zimní detoxikační kúry dejme velký důraz na snídani, protože toto jídlo nám dodá energii, kterou během dne potřebujeme.

Jedním za základů zimní detoxikační kúry je, abychom k snídani konzumovali nízkotučné mléčné výrobky, jejichž obsah probiotik pomáhá udržet rovnováhu střevní flóry, která zase pomáhá udržet zdraví imunitního systému. Do svého jídelníčku přidejme alespoň každý druhý den menší porci ovesné kaše, která nám dodá energii, zlepšuje acidobazickou rovnováhu organismu a detoxikuje játra.

Nemluvě o tom, že oves je skutečnou   superpotravinou, jeho vlákniny podporují správné peristaltické pohyby střev, čím podporují vyloučení toxických látek. Díky jeho účinkům se vyprazdňování stane pravidelným a snadným, sníží se riziko vzniku zlaté žíly a natrhnutí konečníku. Můžeme ho ochutit trochou medu, který kromě toho, že udělá naše snídaně chutnější, obohatí naše jídlo o vzácné minerální soli a uspokojí náš organismus, který je kvůli zimě vystaven většímu stresu.

Detoxikační nápoje

Ani detoxikace v zimě nemůže být bez příjmu správného množství tekutin. Kromě čisté vody pijme šťavnaté ovoce červené barvy a citrusové plody, které ve velké míře obsahují vitamin C s antioxidačním účinkem. Podle jednoho korejského výzkumu citronová  detoxikační kúra sníží množství tělesného tuku a inzulinovou rezistenci.

Kterou zeleninu si máme vybrat?

Zelenina je skutečnou hvězdou zimní detoxikační kúry, protože v zimním období je dostupné velké množství rostlin se zelenými listy. Je pravda, že jejich chuť není nejlepší, ale nahořklá chuť je způsobena právě enzymy, které čistí játra. Detoxikace v zimě může být obzvláště úspěšná s pomocí čekanky a hlavně zelí. Kyselé zelí je skutečnou multivitaminovou bombou a výborným probiotikem.

Vyplatí se konzumovat různé druhy dýní, které obsahují mnoho životně důležitých vitaminů a minerálních látek a jsou  bohaté na rostlinnou, lehce stravitelnou vlákninu. Malé tajemství:dýně na pečení je nejenom nejlepším nástrojem zimní detoxikační kúry, ale díky množství vitaminu B osvěží a rozzáří i naši pleť!

Dobrým výběrem je i celer, kapusta a pórek, které silně podporují detoxikaci. Povařme je s trochou brambor a s česnekem a celé zalijme jogurtem nebo kefírem. Můžeme si být jisti, že detoxikace bude ještě úspěšnější!

Ještě lepší výsledek s doplňky stravy

Konzumace detoxikačního ovoce, zeleniny a obilovin posílí přirozené detoxikační procesy. To však zpravidla trvá déle a navíc se mnozí z nás pouze těžko s těmito potravinami spřátelí. Proto je dobré spolehnout se na kvalitní doplňky stravy, které v koncentrované formě obsahují účinné látky potřebné k detoxikaci a jejich použití je rychlé a snadné a také nemusíme počítat s žádnými vedlejšími účinky.

Odvolávky:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25912765

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3539293/

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.