head

Jablečný ocet a jeho využití | Jablečný ocet prospěje i střevní flóře

Na co je dobrý jablečný ocet?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Detoxikace

Když je řeč o zdravém stravování, pravdou je, že mu věnujeme bezdůvodně málo pozornosti. Přitom jablečný ocet skvěle podporuje trávení, napomáhá při detoxikaci, zmírňuje bolest hlavy a při venkovním použití podporuje pevnost pokožky. Použití jablečného octa je jednoduché, navíc nestojí skoro nic.

Často se říká, že to, co prospívá našemu organismu, je určitě drahé. Toto však neplatí pro jablečný ocet, který, kromě toho, že disponuje mnoha prospěšnými vlastnostmi, je dostupný pro každého. Jablečný ocet a jeho využití pomáhá vyřešit mnohé zdravotní problémy.

Zlepšuje trávení

Mezi nejdůležitější, zdraví prospěšné účinky jablečného octa patří jeho pozitivní vliv na trávení. Pravidelné užívání jablečného octa obnovuje metabolismus, pomáhá při léčbě zácpy a nadýmání a dokonce tím, že rozkládá tukové buňky, přispívá i k zachování optimální hmotnosti. Navíc pomáhá nejen při hubnutí, ale je také výborný spalovač tuků a dokáže odstranit břišní tuk. Nakolik srovnává hladinu cukru v krvi po jídle, resp. zpomaluje jeho zvyšování, použití jablečného octa se - po konzultaci s lékařem - vysloveně doporučuje pro diabetiky. Odborníci Arizona State University prokázaly, že dvě čajové lžičky jablečného octa zkonzumované před spaním, dokážou snížit na ráno hladinu cukru v krvi na lačno o 4 procenta.

Výborně detoxikuje

Jablečný ocet znásobuje i přirozené detoxikační procesy organismu. Nejen proto, že v něm obsažené vlákniny odstraňují usazeniny ze střevního systému, ale jablečný ocet napomáhá i při účinnější funkci ledvin, čistí krev a pročišťuje játra.

Příznivě ovlivňuje střevní flóru

Méně známým faktem je, že jablečný ocet díky svému obsahu pektinu podporuje množení probiotických (prospěšných) bakterií, které tvoří střevní flóru a proto se v podstatě považuje za probiotikum. Zejména proto, že jablečný ocet, a především jeho hustší varianta, obsahuje probiotické bakterie. To vše přispívá k jeho schopnosti napomáhat trávení, protože tyto bakterie produkují mimo jiné i trávicí enzymy.

Posiluje imunitní systém

Zvyšování počtu probiotických bakterií přispívá k obnovení a udržení rovnováhy střevní flóry, což také výrazně zlepšuje obranyschopnost organismu. Střevní flóra má totiž přímý účinek na fungování imunitního systému, protože téměř 80 procent imunobuniek se nachází ve střevním systému. Imunitní systém dále posiluje i velké množství vitamínu C a antioxidační vitaminy B, které jablečný ocet obsahuje.

Tlumí bolest

Zabírá při bolestech hlavy a krku, astmatických potížích, ale jablečný ocet může být účinným řešením i při bolestech způsobené infekcemi. Jeho zvýšený příjem se doporučuje pokud bojujeme se záněty. Použití jablečného octa podporuje hojení střevních zánětů, dokud pektin obsažený v něm vytváří ochranný povlak na sliznici tlustého střeva.

Chrání srdce

Jablečný ocet je ochráncem kardio - vaskulárního systému, za což vděčíme především jeho antioxidantem, bohatému obsahu draslíku a vláknin. Jeho pravidelnou konzumací můžeme snížit hladinu LDL (špatného) cholesterolu. Podle jednoho tureckého výzkumu může aplikace jablečného octa zvenčí napomoci při úspěšnější konzervativní léčbě křečových žil.

Jablečný ocet na pleť

Ať už se používá zvenku nebo zevnitř, jablečný ocet dokáže udělat zázraky i s naší pokožkou. Optimalizací krevního oběhu se zvyšuje přísun živin, odplavují se z pokožky toxické látky. Pokud je aplikován na pokožku, odstraňuje vyrážky a akné, dokonce i bradavice, proto se použití jablečného octa doporučuje i na obličej. Můžeme ho použít i proti lupům, v tom případě, je ale třeba vmasírovat jednu až dvě lžičky do pokožky hlavy.

Dávkování jablečného octa

Většinou se jablečný ocet užívá dvakrát denně jedna polévková lžíce smíchaná s dvěma sklenicemi vody. Ještě lepší účinek dosáhneme konzumací salátu, ochuceného stejným množství jablečného octa.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735895/

https://bodynutrition.org/apple-cider-vinegar/

http://care.diabetesjournals.org/content/30/11/2814.full

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.