head

Květák: ochránce mozku a srdce

Léčivé účinky květáku: jak chrání mozek a srdce?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Detoxikace

Podporuje trávení, prospívá srdci, pomáhá při detoxikaci a udržuje čerstvý mozek. Ale to ještě nejsou všechny jeho blahodárné účinky: květák je skutečným pokladem, superzeleninou, kterou se vyplatí přidat do našeho každodenního jídelníčku!

Květák obsahuje velké množství vitaminů a minerálních látek a díky vysokému obsahu antioxidantů je mezi superpotravinami na předním místě. Podívejme se, proč je dobré spřátelit se s květákem!

Ochránce našeho srdce

Nejcennější složkou květáku je sulforafan, který má příznivý vliv na činnost ledvin a přispívá k udržení optimálního krevního tlaku. Pravidelná konzumace květáku může prospět zdraví arterií a ke zdraví celé oběhové soustavy.

Udržuje čerstvou mysl

Květák je skvělým zdrojem cholinu, který hraje důležitou roli při udržení aktivity a čerstvosti našeho mozku. Cholin může zlepšit paměť a přispět k maximálnímu využití našich schopností při učení. Pokud budeme ve stáří květák konzumovat pravidelně, můžeme účinně zmírnit poruchy mysli, které jsou způsobeny stárnutím.

Detoxikuje a podporuje trávení

Květák je dokonalým výběrem i během detoxikace  a diety. Velký obsah vlákniny přispívá k udržení zdravého trávení, pomáhá udržovat čistý střevní systém a jeho pravidelnou konzumací se můžeme rychleji zbavit nahromaděných toxických látek a škodlivých bakterií.

Sklad vitaminů

Květák s vysokým obsahem antioxidantů  obsahuje velké množství vitaminů C, B5 a K, hořčík, fosfor, kyselinu listovou, draslík a betakarotén. Květák přispívá k ochraně buněk, ale může nám pomoci i v boji proti škodlivým volným radikálům. Jeho pravidelná konzumace může přispět k tomu, aby byl náš organismus schopen snadněji odolávat vlivům znečištěného ovzduší a stresu, které způsobují poškození orgánů a tkání.

Zabraňuje vzniku zánětů

Protože květák obsahuje látky, které snižují zánět, jeho konzumace může pomoci předcházet vzniku zánětlivých onemocnění a jejich zmírnění. Lékaři z Univerzity Pennsylvania dospěli k závěru, že účinné látky, které se nacházejí v květáku, mohou pomoci i při léčbě cukrovky, poškození nervů a cystické fibróze.

Zdroje:

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1478-CAULIFLOWER.aspx?activeIngredientId=1478&activeIngredientName=CAULIFLOWER&source=2

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.