head

Chřest: Hippokratova léčivá rostlina

Léčivé účinky chřestu: z tohoto důvodu ho konzumujme pravidelně
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Detoxikace

Chřest, který ve svých spisech uvádí i Hippokrates, si v Řecku vážili zejména jako léčivou rostlinu: byly známé  jeho močopudné účinky, ale používali ho například i k léčbě po bodnutí včelou nebo na bolest zubů. Jako první ho v kuchyni začali používat Římané, a právě jim vděčíme za to, že se rozšířil do celé Evropy.

Chřest je zdravý, dá se připravit několika způsoby a je dokonalou stravou i během diety. Tato zelenina je snadno dostupná, příprava je maximálně jednoduchá a její účinky na organismus jsou přímo úžasné. Chřest patří mezi typickou sezonní zeleninu Evropy, kterou je nejlepší konzumovat v období od dubna do června, kdy je čerstvý, bohatý na vitaminy a minerální látky a nedá se srovnávat s konzervovanou verzí.

Detoxikant bohatý na vlákninu

Chřest je během diety dokonalou zeleninou, protože obsahuje velké množství snadno stravitelné vlákniny, podporuje trávení a má skvělý, avšak mírně projímavý účinek. Z této zeleniny s nízkým obsahem kalorií si můžeme připravit například salát, protože pomáhá při šetrném čištění střevního systému a přinutí k vyloučení i nahromaděné škodlivé látky.

Chutná vitaminová bomba

Kromě toho, že je chřest chutný, je zároveň i dokonalým posilovačem imunitního systému : obsahuje velké množství vitaminu A, B1, B2, C a E, draslík, kyselinu listovou a obsahuje také fosfor, vápník, sodík, železo a chlorofyl.

Podporuje trávení a má močopudný účinek

Chřest je už po staletí známý svým močopudným účinkem a schopností odstranit ledvinové kameny. Tato zelenina je dokonalým výběrem během detoxikační kúry, protože pomáhá zbavit organismus toxinů, čistí ledviny a jeho konzumací je možné s větší šancí odstranit i zácpu.

Takto si ho připravte

Chřest má sice charakteristickou nahořklou chuť, ale pokud ho očistíme a potom uvaříme v mírně citronové, osolené vodě, jeho trpkost můžeme značně zmírnit. Chřest se uvaří za 15 - 20 minut, ale dávejme pozor na to, abychom během přípravy nepoužívali hliníkový hrnec, protože ten může výhonky zbarvit do šeda.

 

Zdroje:

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-286-ASPARAGUS.aspx?activeIngredientId=286&activeIngredientName=ASPARAGUS&source=2

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.