head

Všude toxiny: obklopují nás i doma

Toxiny v bytě: které to jsou a kde se s nimi můžeme setkat?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Detoxikace

Osvěžovače vzduchu, vonné a čisticí prostředky, přípravky pro osobní hygienu, to je pouze několik příkladů škodlivých látek, které nás obklopují. Zjistěte, s jakými toxickými látkami se ještě doma můžete setkat!

Trápí Vás kožní problémy, jste podráždění a často Vás bolí hlava a klouby. Je možné, že tyto příznaky Vám způsobují toxické látky v bytě, o kterých jste ani netušili.

Místo chlóru domácí dezinfekční přípravek

Stále častěji  se hovoří o tom, že čisticí prostředky s obsahem chlóru mohou oslabit imunitní systém. Naštěstí existuje i přírodní řešení. Stačí, pokud zředíte 70 % alkohol, který je k dostání v lékárnách, v poměru 1:1 s vodou, přidáte několik kapek levandulového nebo citronového oleje a takto ho v bytě můžete používat kdekoliv.

Nebezpečné hygienické potřeby

Existuje chemická látka jménem triclosan, která se kvůli svému antibakteriálnímu a fungicidnímu účinku nachází ve velkém množství kosmetických přípravků osobní hygieny, kromě jiného v zubní pastě, přípravcích na zklidnění pleti a dokonce ho naleznete i ve složení materiálu oblečení a kuchyňském nádobí. V největší koncentraci ho pravděpodobně obsahují antibakteriální mýdla. Triclosan je přitom toxická látka, která může být pro zdraví škodlivá, dává se do souvislosti s některými hormonálními onemocněními, může poškodit játra, střevní flóruštítnou žlázu, a přesto se tento toxin nachází i v přípravcích pro péči o pokožku nejmenších dětí.

I příjemná vůně má svou daň

Mnozí používají osvěžovače vzduchu a parfémy do bytu, a přitom se všechny vyrábějí z chemických látek. To je příčinou toho, že v některých případech mohou způsobit nevolnost, především bolest hlavy a migrénu. Právě proto je mnohem lepší, pokud místo toxických chemikálií osvěžíme svůj domov odpařováním přírodních esenciálních olejů.

Vyhýbejme se plastům

Zejména v dříve vyrobených umělohmotných krabičkách a umělohmotných materiálech se může nacházet BPA (Bisphenol A), který se řadí mezi toxiny proto, že během zahřívání se může dostat do potravin, tím narušit hormonální systém  a může přispět k vzniku obezity a bránit v hubnutí. Uděláme lépe, pokud budeme své potraviny skladovat v dózách bez BPA nebo ve skleněných nádobách. Dnes tak moderní umělohmotné desky na krájení nejsou také právě nejbezpečnější: mohou obsahovat triclosan a pokud se poškodí, pokud na nich krájíme, tak se poškodí - čistí se mnohem náročněji než desky ze dřeva.

Každý týden nová houbička

Stejně tak, jako se doporučuje měnit si zubní kartáček každé 2 - 3 měsíce, ani houbičku na nádobí nemůžeme používat věčně. Vyhoďme ji po jednom týdnu používání i v tom případě, že se ještě nerozpadá, protože za tuto dobu se na ní vlivem teplé vody zaručeně rozmnožily škodlivé bakterie a jiné patogeny. Nespoléhejme na sílu horké vody, škodlivé bakterie by zničila o mnoho vyšší teplota, která by zničila i houbičku. Jednodušším a hygieničtějším řešením je častá výměna.

Pomůže detoxikace

Pokud se už toxické látky dostaly do našeho organismu, nezapomeňme na detoxikaci. Kvalitní detoxikační program nám pomůže zbavit se  nejenom usazených toxických látek, ale s jeho pomocí můžeme zabránit i vzniku nepříjemných těžkostí a onemocnění.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.