head

Necítíte se dobře? Pomoci může očista jater

Kdy je správný čas na očistu jater?
Kdy je správný čas na očistu jater?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Detoxikační program

Bezdůvodná letargie, únava, chronické zažívací problémy. Když se o slovo přihlásí tyto příznaky, obvykle nás jako první nenapadnou játra. Je však velmi pravděpodobné, že řešením našich problémů může být očista jater.

Než si vysvětlíme důležitost očisty jater a i to, kdy a jak ji provést, shrňme si ve stručnosti jaké úkoly tento orgán plní. Především je třeba zdůraznit, že zdraví jater je pro správné fungování našeho organismu životně důležité. Pokud dojde k narušení jejích funkce, způsobené např. nemocí, nadměrnou konzumací alkoholu, užíváním drog nebo poraněním, škodlivé následky se mohou přihlásit v krátkém čase.

V takovém případě jedovaté toxiny projíždějící krevním oběhem zaplaví celé naše tělo, hromadí se v jiných životně důležitých orgánech a způsobují takové chemické reakce, které mohou mít vážné, dokonce i smrtelné následky. Naštěstí je velmi vzácné, že se to stane z jednoho dne na druhý (je to možné pouze v případě náhlého selhání jater) a tak je ještě čas udělat nezbytné kroky k zahájení léčby.

Mnohem lepší je však zaměřit se na prevenci, tehdy přichází na řadu očista jater, kterou můžeme úspěšně provést i tehdy, když se již objevily nepříjemné příznaky.

Toto jsou jejich nejdůležitější funkce

Játra jsou náš druhý největší orgán, který se podílí na mnoha fyziologických procesech. Nejdůležitější z nich jsou tyto:

 • Zneškodní významnou část jedovatých látek, které se dostaly do organismu (mikroorganismy, cizí látky), čistí krev.
 • Je hlavním orgánem podílejícím se na látkové výměně v organismu, přeměňuje vstřebané cukry, tuky a bílkoviny pro snadnější zužitkování v organismu
 • Produkuje cholesterol, čímž přispívá k tvorbě žluči, nezbytné pro trávení
 • Uskladňuje škrob, který podle potřeby využívá jako zdroj energie.
 • Reguluje srážlivost krve.

Proč je třeba detoxikovat detoxikačný orgán?

Tuto otázku si právem kladou v souvislosti s očistou jater mnozí. Opravdu, proč by se měla očistit? Nuž, nesporným faktem je, že játra jsou králem detoxikace, které neustále pracují na přefiltrování škodlivých látek z krve. To však neznamená, že vydrží všechno a nic jim nemůže uškodit. Vzpomeňme jen drogy nebo alkohol, jako nejčastější příčiny poškození jater. Všichni víme, že jsou škodlivé, ale mnozí nimi přece poškozují své zdraví. Samozřejmě, existují i ​​jiné látky, které játra už nesnesou. Nesmíme zapomínat ani na to, že pokud jejich neustále zatěžujeme jedy, po jistém čase nebudou moci správně plnit svou úlohu. Které jsou to jedy? Patří sem například škodlivé přídavné látky, nacházející se v potravinách (zejména v polotovarech a předem připravených potravinách), či dokonce i účinné složky některých léků. I tyto škodlivé látky mohou zaplavit náš organismus, stejně obrovskou zátěž pro játra představují i ​​mastná jídla. Nadměrné zatížení tohoto nesmírně důležitého orgánu může zapříčinit zánět jater, který znamená problém i přesto, že játra jako jediný orgán v našem těle jsou schopny se sami regenerovat. Dokážou se obnovit ze dvou třetin. V žádném případě však nečekejme, dokud se tak stane. Nejlépe uděláme, pokud tomuto důležitému centru detoxikace dopřejeme z času na čas dokonalou očistu a aktivujeme své "unavené" játra.

Kdy se doporučuje očista jater?

Pokud chceme jít najisto, očistu jater se doporučuje provést alespoň jednou ročně, při nezdravé životosprávě je vhodné absolvovat ji i dvakrát, už i z preventivního hlediska. Na potřebu očisty jater nás upozorní následující příznaky:

 • bezdůvodná únava,
 • celková slabost,
 • poruchy spánku,
 • neodůvodněný přírůstek hmotnosti,
 • vysoká hladina LDL cholesterolu,
 • chronické nadýmání,
 • častá nebo chronická zácpa,
 • bolesti kloubů,
 • menstruační problémy u žen.

Přírodní řešení

Ať už si zvolíme jakýkoliv způsob očisty jater, první a základním požadavkem je snížit zatížení jater. Důležitou součástí tohoto procesu je celková úprava životosprávy:

 • Snížení konzumace alkoholu na minimální možnou míru.
 • Vypuštění konzervovaných masných výrobků, uzenin a připáleních jídel z jídelního lístku.
 • Vyhněme se mastným jídlům (pozor si dejme zejména na nasycené tuky).
 • Snížení konzumace jídel z bílé mouky a cukru.
 • Pravidelný pohyb denně 30 minut.
 • Redukce hmotnosti.
 • Snížení hladiny cholesterolu.
 • Nižší konzumace soli.

Konzumujme však o to více vlákniny, čerstvého ovoce a zeleniny. Doporučují se především plody žluté a červené barvy, jakož i léčivé rostliny. Jogurty se živou kulturou, kvašené okurky, kyselé zelí konzumováno s mírou přispíva k posílení střevní flóry, k odlehčení jater a tím i k úspěšné očistě jater. Dobrou volbou je olivový olej, odvar z čekanky a citrónová šťáva.

Léčivé rostliny na očistu jater

Existují léčivé rostliny, které mají výborný účinek na očistu a regeneraci jater. Očista jater bylinkami přeléčí naši játra a zároveň jejich zbaví toxinů.

Lékořice: chrání trávicí systém a zdraví jater, napomáhá regeneraci jater a její účinné detoxikaci. Neocenitelnou službu může udělat jako doplňková léčba zánětu jater.

Pískavice řecké seno: silný antioxidant, jehož pozitivní vliv pro správnou činnost jater byl znám již ve starověku. Konzumace čaje ze pískavice přispívá k prevenci a léčbě onemocnění jater a urychluje hojení poškozených tkání.

Šťovík tupolistý: je znám jako účinný čistič krve a jater, který zlepšuje i produkci žluči, čímž podporuje správné fungování jater. Díky tomu se urychluje vylučování jedovatých látek z organismu.

Rychlé a účinné řešení

Změnou životního stylu a použitím léčivých rostlin jsme již učinili v zájmu očisty jater hodně. Tento účinek však můžeme ještě stupňovat užíváním vysoce kvalitních doplňků stravy na očistu jater. Při výběru správného produktu se klade důraz na jeho kvalitu, proto se ujistěte o jeho skutečných hodnotách. Nejjednodušší způsob je, pokud si na téma očista jater přečteme odborné fóra a zkušenosti uživatelů.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.