head

Bramborová dieta - Nakolik je efektivní?

Bramborová dieta: z čeho posestává, kolik můžeme zhubnout?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Dieta-Hubnutí

O bramborách jsme stále poslouchali, abychom je nejedli hodně, protože se od nich tloustne, a zapomeňme na ně, pokud držíme dietu. Tato teorie už dnes neplatí, protože bramborová dieta nejenže ubere z váhy, ale má i mírný alkalizující a detoxikační účinek. I když je trochu jednotvárná, tato zelenina bohatá na vlákniny je zdravá, obsahuje nepostradatelné minerály a vitamíny. Kromě toho je levná, snadno se dá získat, a po celý rok vydrží.

Je pravda, že obsah uhlohydrátů v bramborách je poměrně vysoký, ale obsahují málo kalorií a jsou bohaté na vlákniny, takže nasytí. 100 gramů brambor má asi 80 kalorií, disponují vynikajícími diuretickými a alkalizujícimi účinky. Samozřejmě, že pečené na oleji nejsou dovoleny, konzumovat se mohou pouze vařené brambory, nebo také upečené v troubě na papíře na pečení. Než se do toho pustíme, řekněme si pár slov o léčivých účincích brambor.

Lék na mnoho problémů

Vliv brambor na zdraví už před sty lety poznala lidová medicína, a dodnes je používá. Brambory jsou bohaté na vitaminy C, A a B, stejně jako na železo, zinek, mangan a draslík, díky poslednímu má dobrý účinek na funkci srdce. Obsahuje karoten, kyselinu mléčnou, kyselinu citrónovou, sacharidy, bílkoviny, respektive alantoin. Protože šťáva surových brambor je diuretikum, zmírňuje edém, čímž snižuje vysoký krevní tlak a přispívá k detoxikaci. Zmírňuje příznaky žaludečních vředů, protože šťáva brambor se v důsledku slin a žaludečních šťáv rozloží na dextriny, které utišují žaludeční sliznici. Vylisovaná šťáva z brambor je účinná i v případě nadýmání, průjmu a zácpy. A to není všechno! Bramborovou slupku můžeme použít i v případě kožních problémů, může být aplikována na zanícené, citlivé vředy a rány. Tato zelenina díky obsahu draslíku zároveň chrání proti kardiovaskulárním a cévním onemocněním, a podporuje rozmnožování probiotických bakterií, které udržují rovnováhu střevní flóry.

Kolik z nich můžeme sníst?

S bramborovou dietou můžeme přijmout 800 kalorií denně, což se zdá zpočátku málo, ale tato zelenina je mimořádně výživná, proto nás rychle nasytí. Na oběd třicet deka brambor, zatímco na večeři můžeme sníst dvacet deka, což je celkem 400 kalorií. Dalších 400 kalorií třeba rozdělit na snídaně, na svačinu, doporučuje se většinou kombinace nízkotučného jogurtu s určitým sezónním ovocem/zeleninou. Bramborová dieta se nedoporučuje aplikovat déle než 7 dní, protože přehnané snížení kalorií vyčerpá organismus. Za týden můžeme očekávat úbytek přibližně 3-3,5 kila, ale k dosažení tohoto efektu musíme přijmout alespoň 2-3 litry vody.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.