head

Je citronová kúra nejlepším detoxikantem? Jaké jsou její klady a zápory?

Citronová kúra: skutečně je to nejlepší způsob detoxikace?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Dieta-Hubnutí

Limonáda slazená javorovým sirupem a vylepšená kajenským pepřem: je v podstatě citronová kúra, která má stále větší počet fanoušků. Za svou velkou popularitu vděčí své účinnosti a „dobré reklamě”, ale měli bychom znát i temné stránky citronové kúry.

Americký léčitel Stanley Burroughs vyslal na svou cestu za dobitím světa Master Cleanse detoxikační  program na hubnutí v polovině sedmdesátých let, který mnozí znají jako citronová kúra nebo javorová nebo limonádová dieta. Je jednoduchá a přece účinná a všestranná, protože zároveň zbaví přebytečných kilogramů i usazených toxických látek. Přispívá k obnovení zdravé látkové výměny, díky čemu může být lékem i na některé trávicí těžkosti.

Tekutinový půst s limonádou

Stanley Burroughs ve čtyřicátých letech aplikoval půst limonádou, který sám vyvinul  k léčbě žaludečních vředů a pouze ve své knize The Master Cleanser, která vyšla v roce 1976, psal o jejím účinku na hubnutí, schopnosti  „vše vyléčit“ a detoxikovat.  Na základě toho vydal v roce 2004 zjednodušenou, desetidenní verzi Master Cleanse s recepty Peter Glickman, která opět objevila starou, dobře známou citronovou kúru.

Co k tomu potřebujeme?

Základ je ukrytý v detailech, protože můžeme konzumovat pouze limonádu se striktně daným složením, ke které budeme potřebovat následující (jedna porce):

300 ml čisté vody,

2 polévkové lžíce tmavého javorového sirupu,

1/10 polévkové lžíce kajenského pepře.

Pro dosažení ještě lepšího účinku by měla být voda čištěná, citron, javorový sirup a kajenský pepř bio kvality. Pro koho je kajenský pepř příliš pálivý, v prvních dnech může použít i menší množství, než je předepsané. K nápoji, který bychom měli podle receptu pít vlažný, můžeme přimíchat i dužinu z citronu plnou vlákniny a jeho kůru. Poslední pravidlo si můžeme odpustit a zejména v létě používejme studenou vodu.

Projímadla a slaná voda

Nižší hmotnost, více energie, větší štěstí a to vše pouze za 10 dnů - to je heslo klasické citronové diety, které skutečně není pouze slibem. Je třeba vypít minimálně 1,8 litru limonády denně, co znamená, že musíme vypít šest dávek. Večer čaj s projímavým účinkem, zatímco ráno figuruje v receptu slaná voda. K ní potřebujeme na jeden litr vody 2 kávové lžičky mořské soli bez jódu. Toto množství už nastartuje ztrátu hmotnosti. Dvojnásobek doporučují v tom případě, pokud bychom chtěli zároveň i detoxikovat. Po ukončení diety se ke konzumaci tuhé stravy vracejme postupně, nejlepší je, pokud začneme čerstvým ovocem a zeleninou.

Stačí i 10 dnů

V případě nejčastěji používané desetidenní kúry můžeme zhubnout přibližně 6-9 kilogramů, co samozřejmě závisí od výchozí hmotnosti a od míry obezity. Je známé, že čím je hmotnost vyšší, tím je citronová kúra účinnější. Sice je podle některých příliš zatěžující, ale není to celkem pravda: použitím verze s dvanácti dávkami dodáme organismu přibližně 1300 kalorií, co ve srovnání s běžně doporučovanými 1600 - 2400 kaloriemi není hladověním. Z tohoto hlediska Master Cleanse není ničím jiným, než stravou s nedostatkem živin. Těžkosti může způsobit zejména jednotvárnost, která doprovází tekutinový půst a také to, že během citronové kúry nemůžeme konzumovat tuhou stravu. Kdo na to není psychicky připraven, ať raději kúru ani nezačíná, protože poloviční nebo začatá citronová kúra nemá žádný efekt. Ještě lepší je třeba se zamyslet nad dlouhodobějším programem, který pro organismus způsobuje velkou zátěž, zejména pro játra a ledviny. Navíc se kvůli nedostatku živin dostane do horšího stavu i srdce a svaly. Právě proto existuje zjednodušená citronová kúra, která dovoluje konzumaci polévek, čerstvé zeleniny a ovoce a pomerančové šťávy.

Vedlejší účinky

Připravme se na to, že během citronové kúry strávíme mnoho času na toaletě. Protože na snídani vypijeme litr slané vody a to dokonce nalačno, způsobí to mimořádně silné pohyby střev. Proto je lepší zůstat v blízkosti WC. Kromě slabosti jsou časté i závratě a společně s migrénou, bolestí hlavy, zvracením a bolestmi kloubů, zároveň s vyloučením toxinů, se objeví i zvláštní pocit štěstí. Průvodním znakem je i to, že nás přejde chuť na alkohol, sladkosti a kouření.

Zdroje:

http://calorielab.com/news/2008/07/17/master-cleanse-in-detail/

http://www.webmd.com/diet/a-z/lemonade-master-cleanse-diet

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.