head

Detoxikace v létě | Pomocí zeleniny a ovoce

 Detoxikace v létě | Pomůže zelenina a ovoce
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Dieta-Hubnutí

Léto je skvělým obdobím nejenom k odpočinku, ale i k detoxikaci. Vyberme si z nabídky sezonního ovoce a zeleniny, pomocí kterých je detoxikace v létě realizovatelná snadno a rychle.

Pokud nejsme právě nemocní, a přesto se cítíme unaveni, máme problémy se spánkem a trápí nás trávicí problémy, naše těžkosti s velkou pravděpodobností způsobují nahromaděné toxické látky. To se může snadno stát i v létě, protože zbytečně v tomto období jíme méně a máme k dispozici čerstvou zeleninu a ovoce, mnozí z nás si i tak vyberou hotová jídla a polotovary. Navíc se v létě zvýší i naše spotřeba sycených nealkoholických nápojů https://www.vitalitas-magazin.cz/vnitrni-lekarstvi/sycene-napoje, které jsou plné cukru a umělých přídavných látek, spotřeba sladkostí, ale svůj vrchol zažívají i restaurace s rychlým občerstvením. A to ještě není vše: ve velkých vedrech se pohybujeme méně než obvykle, co přispívá k tomu, že přirozené detoxikační procesy organismu nefungují právě nejdokonaleji.

Pomůže příroda

Naštěstí máme k dispozici velké množství čerstvých rostlin, které detoxikují a čistí střeva. Díky nim je možné účinně vykonat detoxikaci v létě. Ve skutečnosti nám příroda nabízí řešení na stříbrném podnose a našim úkolem je pouze to, abychom si pro sebe vybrali to nejvhodnější. Kromě detoxikace mají tyto rostliny ještě jednu velmi důležitou vlastnost: doplňují životně důležité živiny, vitaminy, soli, stopové prvky, antioxidanty a jiné minerální látky.

Účinky letní detoxikace

Kúru začněme co nejdříve a již brzy můžeme pocítit, jak je detoxikace v létě účinná. V první řadě se obnoví naše trávení, normalizuje se stolice a budeme se cítit mnohem uvolněnější a lehčí. Obnoví se náš spánkový cyklus a zlepší se fyzický a psychický výkon. Budeme se méně obávat sezonního onemocnění a dokonce už nebude našim častým společníkem ani bolest hlavy. Důvodem je to, že očista tlustého střeva  a jeho detoxikace posílí náš imunitní systém: vyplavením toxinů se totiž znovu začnou rozmnožovat dobré bakterie, které jsou základní stavební složkou střevní flóry . Střevní flóra přímo ovlivňuje obranyschopnost našeho organismu, a proto bude náš imunitní systém fungovat mnohem efektivněji. A to ještě stále není vše: detoxikace v létě obzvláště prospívá naší pokožce a vlasům!

Zelenina a ovoce na detoxikaci

Paprika: Čím pálivější, tím lépe spaluje tuk. Za tuto svou vlastnost vděčí účinné látce jménem kapsaicin, která kromě toho, že výborně spaluje tuky, zmírňuje pocit hladu, zrychlí látkovou výměnu a zvyšuje příjem energie. Pálivá paprika je dokonce účinná i proti migréně a kromě toho v menším množství zvyšuje i obranyschopnost sliznice žaludku.

Maliny: Právem nazývané mistrem ve spalování tuků, protože maliny ještě i od kapsaicinu (účinná látka pálivé papriky), který se ve spalování tuků považuje za mimořádně účinný, rychleji odbourávají tukové polštářky. Jejich další výhodou je, že způsobují pocit plnosti, urychlují trávení, čím brání ukládání tuků a pomáhají zabránit obezitě. Z fyziologických účinků malin je určitě třeba vzpomenout jejich antioxidační schopnosti.

Artyčoky: jsou skvělým detoxikantem, čistí krev a ledviny, podporují činnost žlučníku a jater, čím přispívají k přirozené detoxikaci organismu. Vlákniny artyčoků odstraní z tlustého střeva nahromaděné nánosy a usazeniny, obnovují trávení, prospívají srdci a pomáhají obnovit rovnováhu střevní flóry. Konzumujme je čerstvé formou salátu, kdy se jejich schopnost spalovat tuky dokáže projevit ještě více.

Borůvky: jsou bohaté nejenom na antioxidanty, ale přispívají také k odbourání tuků a snížení hmotnosti.  Výzkum Texas Woman's University zjistil, že polyfenoly, které se nacházejí v ovoci, mohou až o 73 procent snížit množství tuku a také brání vzniku nežádoucí tukové vrstvy. Obsahují velké množství vlákniny, která očistí tlusté střevo, zlepšují odbourávání tuků, chrání cévy, odstraňují pocit hladu a bojují proti břišnímu tuku.

Rajčata: Jejich schopnost zabraňovat procesu stárnutí a antioxidační vlastnosti zná každý. Méně lidí však ví, že rajčata se podílejí i na spalování tuků. Zvyšují tvorbu L-karnitinu, co přispívá  k přeměně tuku na energii. Toto se však může stát pouze v případě, pokud to zkombinujeme s dostatkem pohybu. V tom případě můžeme pomocí rajčat spálit až o 25 procent více tuku.

Pijme více vody

V jednom indickém výzkumu pily ženy s nadváhou během osmi týdnů o 1,5 litru vody více, než byl jejich průměrný příjem tekutin. Před každým hlavním jídlem vypily půl litru vody. Vlivem kúry se značně snížila jejich tělesná hmotnost, BMI index, chuť do jídla a zvýšilo a zefektivnilo se v jejich těle odbourávání tuku.

Zdroje:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2011-04/foas-bmi040711.php

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4121911/

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.