head

Detoxikační dieta|Jak pomůže při hubnutí?

Detoxikační dieta: čištění  a hubnutí
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Dieta-Hubnutí

V zimních měsících se změní naše stravovací návyky, toužíme po těžších a více kalorických pokrmech, máme méně pohybu, a protože je dříve tma, chodíme i dříve spát. Postupně se zhoršuje naše trávení a rychleji přibýváme na váze. Tomu však můžeme včas zabránit pomocí detoxikační diety.

Proč je doporučovaná detoxikační dieta?

Životní styl bez pohybu a nevhodná strava: tolik stačí k obezitě, která je nejenom estetickým problémem, ale může být i původcem mnoha vážných onemocnění. Stačí, pokud si vzpomeneme na cukrovku nebo srdečně cévní onemocnění. Obezita je navíc doprovázena i hromaděním toxických látek a usazenin, co způsobuje další zdravotní problémy. Obzvláště to platí pro zimní měsíce, kdy máme kvůli počasí méně pohybu, ale náročnější je také zajištění zdravých a čerstvých potravin. Z tohoto důvodu se v tomto období doporučuje detoxikační dieta, kterou zabijeme dvě mouchy jednou ranou, protože nejenom, že podpoří rychlejší hubnutí, ale co je mnohem důležitější, zbaví organismus nahromaděných škodlivých látek.

Podporuje přirozené očištění těla

Pravdou je, že náš organismus se pravidelně detoxikuje, avšak jeho kapacita je omezená. Naše potraviny, voda, vzduch, kosmetické přípravky a dokonce i léky, obsahují velké množství škodlivých látek na to, aby mohla vnitřní očista těla.

držet krok s neustálým zatížením. Platí to i tehdy, pokud pravidelně provádíme nějakou fyzickou aktivitu, protože ať chceme, nebo ne, neustále jsme vystaveni škodlivým vlivům. Detoxikační dieta má dvojí účinek: zesílí přirozenou očistu organismu a odbřemení orgány, které se zúčastňují na detoxikačních procesech a na druhé straně dokáže sama odstranit toxiny a nahromaděné usazeniny. Ve skutečnosti detoxikační dieta vyřeší i potřebnou očistu střev.

Varovné signály

Je jisté, že každý zažil pocit, kdy jakkoliv chce, naše tělo jednoduše nedokáže držet krok s uspěchaným životem. V těchto případech může velmi pomoci detoxikační dieta, jejíž potřebu naznačují i konkrétní příznaky. Patří mezi ně obecná slabost, nespavost, chronická únava, špatná nálada, častá bolest hlavy, neklid, nesoustředěnost, těžko miznoucí vyrážky, vlasy bez lesku se sklonem k vypadávání a lámavost nehtů. Pokud jsme náchylní na infekční onemocnění, v každém případě je potřebné posílení imunitního systému, k čemu je detoxikační dieta také skvělým řešením. Přesně tak, jako na většinu trávicích problémů, v první řadě na nadýmání, chronický průjem  zácpu   a také na křeče v podbřišku a bolest břicha.

Detoxikační dieta obnoví rovnováhu střevní flóry,  co je potřebné k tomu, aby mohl náš imunitní systém a trávicí trakt fungovat správně.

To první proto, že 80 procent imunitních buněk se nachází ve střevním systému. Proto střevní flóra přímo ovlivňuje stav imunitního systému. To druhé zase proto, že bakterie střevní flóry produkují trávicí enzymy a zúčastňují se na odbourávání živin.

Podívejme se na náš jazyk

Jelikož je začátečním bodem trávicího traktu ústní dutina, naším nejlepším spojencem může být náš jazyk. Pomůže nám, abychom poznali, kdy nastal čas detoxikační diety. Pokud je naše střevní flóra zdravá, jazyk je růžový. Pokud je na něm nahnědlý, nažloutlý, zelenkavý nebo bílý povlak, můžeme si být jistí, že máme problém s trávením. Samozřejmě, pokud příznaky trvají jenom krátce, pravděpodobně se jedná pouze o “zkažený žaludek”, ale detoxikační dieta může pomoci i v tomto případě.

Pozor si dejme na toto

Základem detoxikační diety je konzumace čerstvé zeleniny a ovoce, ze kterých konzumujeme během 2 týdnů, ráno a na oběd 10-20 dekagramů, díky čemu se dostaneme k dostatečnému množství vlákniny a vitaminů. Nejlépe uděláme, pokud si vybereme ze superpotravin. Jídelníček si můžeme obohatit pečivem z celozrnné mouky, ale s ostatními pekárenskými výrobky však buďme opatrní: stačí 1-2 kousky denně. Střevní flóru můžeme podpořit zejména jogurtem (jeden pohár denně), kyselým zelím a kvašenými okurkami. Velmi důležitý je zvýšený příjem tekutin, vypijme alespoň 3 litry vody a zároveň pijme detoxikační/ močopudné čaje, jako například kopřivový, šípkový a bezový. Nejúčinnější a nejsnáze dodržitelná kúra je taková, u které zdravou stravu doplníme kvalitními doplňky výživy.

Pomůže i při hubnutí

To, že detoxikační dieta podporuje hubnutí, má minimálně dva důvody. Prvním z nich je ten, že, vyloučením toxinů, vyčištěním tlustého střeva a obnovením rovnováhy střevní flóry, bude odbourávání a vstřebávání živin mnohem účinnější. Na druhé straně zase vyloučení přebytečné vody a nahromaděných usazenin je už samo o o sobě možné měřit úbytkem hmotnosti.

Korejští vědci doporučují jeden týden trvající citronovou kúru . Podle jejich studií tento druh detoxikační diety snižuje množství tělesného tuku a zmírňuje inzulinovou rezistenci. Jedna americká studie, která analyzovala vědecký výzkum, došla k závěru, že zvýšení příjmu vlákniny  příznivě ovlivňuje  hmotnost.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15797686

https://nccih.nih.gov/health/detoxes-cleanses

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25912765

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.