head

Dieta GI: chrání před cukrovkou a nadváhou

Dieta GI: jako chrání před cukrovkou a nadváhou?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Dieta-Hubnutí

Jídla s nízkým obsahem glykémie (GI) obsahují sacharidy, které se pomalu vstřebávají, proto se cítíme po jídle být déle nasýcený, a v neposledním řadě hladinu cukru v krvi nezvyšují tak drasticky. Díky tomu dieta GI pomáhá při hubnutí, chrání před cukrovkou, ale má i další výhody.

Dieta GI je založena na tom, že čím je glykemický index potraviny nižší, tím méně glukózy se dostane do krevního oběhu, takže i pankreas musí vyloučit méně inzulínu k tomu, aby se dostala glukózu do buněk. Čím méně inzulínu se tvoří, tím méně tuků si organismus ukláda, takže dieta GI přispívá také k hubnutí.

Co je GI?

Glykemický index, ve zkratce GI, klasifikuje potravy od 1 do 100 v závislosti na tom, jak ovlivňuje hladinu cukru v krvi, jak ho zvyšuje. Jeho původním cílem bylo pomáhat chorým s diabetem, kteří si tímto způsobem mohli víc sledovat hladinu cukru v krvi a spoznat potraviny, kterým by se měli vyhýbat. Za vysoký hodnoty se považuje glykemický index mezi 70-100, proto je vhodné tímto potravinnám se vyhnout, do prostřední skupiny možno rátat hodnoty od 56 až 69. Potraviny, které jsou zde zahrnuty se doporučují konzumovat v omezeném množství. Ideální jídla mají GI menší než 50, jsou to například masa, ryby, houby, sýry, luštěniny, mléčne výrobky a zelenina. V případě ovoce se vyplatí prostudovat si tabulku, některé ovoce obsahuje hodně fruktózy (data, banány, meloun atd.), takže jestvuje také i přibírání z ovoce.

Jako se řídit dietou GI?

Dieta GI vznikla proto, aby udržela hladinu cukru v krvi v ideálním a zdravém rozmezí. Během této doby je třeba vyhýbat se bíle mouke (pěčivo, těstoviny), s vysokým glykemickým indexem, jídlam a nápojem s přídavkem cukru, včetně nasycených osvěžujících nápojů a ovocných šťáv s přídavkem cukru. Do těchto výrobků, výrobci často přidávají potravinářské přísady, díky kterým se výrobky lépe prodávají, jsou pestřejší, aromatickejší, mají delší skladovatelnost. Potraviny s rychle vstřebávajícími složkami zahrnují sladkosti, jídla z rýže, brambory, dále cereální vločky oblíbené u milovníků snídaně, kukuřičné vločky a müsli. V protikladu s nimi dieta GI podporuje konzumaci jídel z hnědé mouky, luštěnin, zeleniny, a maso, mléčné výrobky, olejnatá semena, například konopné semeno, dále sacharidy bohaté na vlákninu jako například ovesnou kašiKdyž potrava obsahuje dostatečné množství vlákniny, dává nám pocit sytosti, čímž zabraňuje vzniku nadváhy, zabraňuje zácpě a snižuje pravděpodobnost křečových žil nebo zlaté žíly. Vláknina obsažena ve stravě omezuje zvýšení hladiny cukru v krvi po jídle, což je velmi důležité zejména u lidí trpících cukrovkou. Tím, že stimuluje průchod potravin cez střevo, snižuje riziko výskytu jedovatých látek, vylučují se žlučové kyseliny a cholesterol.

Před začátkem diety GI si pečlivě prostudujte tabulku GI a požádejte o stanovisko dietologa.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.