head

Rozpoznání potravinové alergie - Co je podstatou eliminační diety?

Z čeho sestává eliminační dieta?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Dieta-Hubnutí

Eliminační dietu (vylučovací dieta) je třeba aplikovat tehdy, pokud náš organismus bojuje s nějakou potravinovou alergií. Tato metoda pomáhá eliminovat potraviny, které vyvolávají alergii. Pokusíme se v krátkosti a srozumitelně vysvětlit podstatu eliminační diety.

V dnešním - nezdravém světě, potraviny způsobující alergii nemají konce - kraje. Samozřejmě potravinovou alergii nezpůsobují jen jídla s přídavnými látkami. Mohou ji vyvolat mimo jiné mléčné výrobky a obiloviny. Jedním způsobem identifikace alergenu je eliminační dieta za účelem diagnostiky.

Jak funguje eliminační dieta?

Během eliminační diety zcela vyloučíme z jídelníčku ty potraviny, které podle našeho odhadu způsobují alergii. Je důležité, abychom dodržovali stravu doporučenou lékařem a dohlíželi na skryté přísady (skryté alergeny) v hotových jídlech, které kupujeme. Toto vše se zdá být relativně jednoduché, avšak je náročné to uskutečnit. Během eliminační diety, trvající i několik týdnů, můžeme totiž konzumovat jen vařenou rýži, vařené brambory, kuřecí nebo krůtí maso, případně je dovolená konzumace brokolice a květáku. Pokud jsme byli vytrvalí a dostali jsme se do stádia bez příznaků, začněme pomalu po trošce zařazovat do stravy podezřelé jídla (tzv. provokační období, zda živinová zátěž), ​​a do stravovacího deníku si označíme, kdy se objevily příznaky alergie. K obvyklým stravovacím návykům se vracíme pomalu. Po fázi vyloučení, totiž opětovná konzumace jednotlivých jídel může vyvolat prudkou alergickou reakci. Pokud odhalíme alergen, vylúčme ho navždy z jídelníčku.

Terapeutická eliminační dieta

Potravinová alergie je stále více rozšířená na celém světě. Důvody je třeba hledat na jedné straně i ve zpracovaných potravinách, které v hojném množství obsahují složky s různými alergenními účinky. U mnohých způsobují potravinovou alergii mléčné bílkoviny, vaječné bílky, hořčičné semínka, sezamová semínka, sója a arašídy, ale alergii mohou způsobit i šunka a klobásy, uzené maso, ryby a mušle, jakož i některé ovoce (kiwi, jahody, banány) a zelenina (fazole, hrášek, čočka, rajčata). Eliminační dieta se může aplikovat nejen v rámci diagnostiky, ale také jako forma terapie (dietoterapie). Pokud se během eliminační diety prokáže nějaký alergen, vylúčme ho navždy z jídelníčku.

Jaké příznaky má potravinová alergie?

Příznaky se mohou projevit okamžitě, několik hodin po jídle, ale i po 1 - 2 dnech. Může se objevit závrať, nevolnost, zvracení, průjem, křeče v břiše a nadýmání, ekzém, kopřivka a svědění, svědivý pocit v hrtanu a v hrdle, dušnost, velmi nízký krevní tlak a mdloby. Nejtěžší formou příznaků je anafylaktický šok, který může mít i smrtelné následky.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.