head

Ketogenní dieta: tuk spalující tuky

Přestože ketogenní dieta si v posledním období získává stále více stoupenců mezi sportovci a těmi, kteří chtějí zhubnout, původně byla sestavena pro pacienty s epilepsií
Přestože ketogenní dieta si v posledním období získává stále více stoupenců mezi sportovci a těmi, kteří chtějí zhubnout, původně byla sestavena pro pacienty s epilepsií
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný specialista pro náuku o výživě
Téma: Dieta-Hubnutí

Mnoho tuku a masa a minimální příjem uhlohydrátů - toto je tajemství úspěšného hubnutí, tvrdí fanoušci ketogenní diety, z nichž mnozí dosáhli viditelný úbytek na váze. Avšak, do jaké míry je zdravý jídelníček ketogenní diety? Nezpůsobuje zácpu a zvýšenou hladinu cholesterolu? Podívejme se na její výhody a nevýhody.

Mezitím, co neustále slýcháme o tom, že konzumace tuků a červeného masa není zdravá, ketogenní dieta staví právě na nich. A to do takové míry, že 75% denního příjmu kalorií tvoří tuky, 20% bílkoviny, a přičemž je povoleno přijímat pouze 5% uhlohydrátů. Díky značné redukci příjmu uhlohydrátů je naše tělo nuceno získávat energii z tuků, nastává tak ketóza, což znamená, že náš organismus začíná odbourávat přebytečný tělesný tuk.

Ketogenní dieta původně neměla být metodou hubnutí

Přestože ketogenní dieta si v posledním období získává stále více stoupenců mezi sportovci a těmi, kteří chtějí zhubnout, původně byla sestavena pro pacienty s epilepsií, počátkem 20 století, pak jak zjistili, že v důsledku redukce příjmu uhlohydrátů vznikající ketonové tělíska zabraňují tvorbě křečí. Jen mnohem později se stala populární metodou na hubnutí, využitím to, že ketogenní dieta přímo nutí látkovou výměnu k tomu, aby na získávání energie využívala tuky, čímž se urychluje spalování tuků.

Tuky proti tukům?

Právem se nabízí otázka, jak je možné, že vysoký denní příjem tuků neovlivňuje hubnutí? Ketogenní dieta vede k hubnutí navzdory relativně vysokému příjmu kalorií, protože pokud organismus nemá k dispozici uhlohydráty, pouze značné množství tuku, naučí se používat ketony pocházející z odbourávání tuků jako zdroj energie.

Abychom to zjednodušili: když se v našem těle nachází značné množství ketonových tělísek, prvotním zdrojem energie nebudou uhlohydráty, ale právě tyto ketonové tělíska, získané z potravy, respektive z uloženého tuku. Tento stav, způsobující značný pokles hladiny inzulínu, se nazývá ketóza. Může ho způsobit přísný půst, hladovka, resp. snížení denního příjmu uhlohydrátů pod 30 gramů.

Co můžeme jíst a co ne?

Vzhledem k tomu, že jídla s vysokým obsahem tuku se na zakázané listině nenacházejí, klidně můžeme konzumovat máslo, plnotučnou kyselou smetanu a smetanu na šlehání, sýry, husí sádlo, hovězí maso, vepřové maso, klobásu, slaninu, kromě toho i vajíčka, a směle si můžeme dopřát i zdravé mořské ryby, rostlinné oleje a semínka. Cukr a sladidla nejsou povoleny, a ani ovoce s vysokým obsahem cukru. Nelze konzumovat pekárenské výrobky, obecně žádné moučná jídla, resp. žádné potraviny a jídla plné přídavných látek. Ketogenní dieta nezahrnuje v sobě ani ovocné šťávy, sycené osvěžující nápoje a ani alkohol. Nejlepším způsobem je přečíst si více o tom, jaké nabízí ketonová dieta recepty.

Jak působí ketogenní dieta?

Výsledkem této metody je rychlé hubnutí, které díky přijatým bílkovinám nezpůsobuje ztrátu svalové hmoty.

Velkou předností ketogenní diety je, že vlivem nedostatku cukru "hladoví" rakovinné buňky, nedostanou se k dostatečné výživě, proto nejsou schopny dalšího růstu. Další předností vynechání cukru je, že zmírňuje nadváhu, následkem toho i riziko vzniku kardio-vaskulárních onemocnění, vysokého krevního tlaku a cukrovky.

Redukce příjmu uhlohydrátů způsobuje zpočátku podrážděnost, bolesti hlavy, únavu, resp. se může zvýšit hladina cholesterolu, jakož i tuku v krvi.

Vzhledem k tomu, že ketogenní dieta obsahuje málo vlákniny, může způsobit zácpu, nadýmání, a kvůli ketóze lze počítat s "acetonovým" dechem.

Nebezpečí ketogenní diety

Ketóza stupňuje činnost ledvin a diurézu, čili vylučování ketonových tělísek a zbytky dusíku. Pokud tento stav přetrvává delší dobu, může to vést k dehydrataci a snížené činnosti ledvin. V horším případě se může stát, že nahromaděné ketonové tělíska, nahromaděné ve vylučovacích orgánech, budou mít toxické účinky. Může se vytvořit nízký krevní tlak, jakož i hypoglykemický stav.

Náš článek má informativní charakter a před zahájením ketogenní diety se poraďte s lékařem nebo dietologem.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.