Existuje rychlá a efektivní dieta s trvalým výsledkem? Máme pro Vás dobrou zprávu. Ketogenní dieta je přesně taková. Její velká výhoda v porovnání s ostatními dietami tkví v tom, že je účinná téměř u každého a nevyžaduje si nadprůměrné úsilí.
Podstata ketogenní diety spočívá v omezení příjmu sacharidů, čímž vlastně "donutíme" náš organismus, aby vyprodukoval množství glukózy potřebné k přežití, bez sacharidů. V důsledku toho nastává výraznější odbourávání tuku, čímž se snižuje tělesná hmotnost a také naše břicho se stává plošší.
Ketogenní dieta zvyšuje produkci ketonových tělísek, acetonu, acetoacetátu a 3-hydroxybutyrátu. Původně byla vyvinuta pro léčbu dětí s epilepsií, ale brzy se zjistilo, že zvýšené hladiny ketonu napomáhají i při hubnutí, zejména ve spojení s pravidelným pohybem - dokonce i mírným cvičením.
Nejdůležitější zásada je, abychom nekonzumovali žádné potraviny, které obsahují jakékoliv sacharidy. Zapomeňme na těstoviny, pečivo, brambory a rýži. Zároveň se musíme zříci i luštěnin, ovoce, sladkostí, nealkoholických osvěžujících nápojů, piva, atd. Samozřejmě, tuto linii následují jen zarytí dietujíci. V zájmu toho, aby náš organismus netrpěl poškozením a šokem z nedostatku, je povoleno minimální množství potravin s nízkým obsahem sacharidů. Podívejme se nyní na povolené potraviny doporučené pro ketogenní dietu:
K tomu, aby byla ketogenní dieta účinná by denní příjem sacharidů neměl přesáhnout 50 gramů. Tuto dávku si rozdělme na 3 jídla denně. Ideální doporučený poměr potravy by měl být následující:
Stejně jako všechny diety, i tato má své pozitivní i negativní stránky. Její účinnost a možné vedlejší účinky závisí hlavně od našeho počátečního zdravotního stavu a rovněž od toho, do jaké míry ji dodržujeme. Podívejme se nejprve na výhody ketogenní diety:
Ketogenní dieta však může způsobit i problémy. Jelikož zvyšuje normální hladinu ketonu v krvi, může zapříčinit ketózu. Dlouhodobé následky tohoto stavu mohou být následující:
Může se stát, že organismus není schopen přizpůsobit se dietě (tzv. Keto-chřipka). V tom případě se po zahájení kúry, zpravidla po 2 - 3 dnech mohou vyskytnout následující příznaky:
Pokud zpozorujeme tyto příznaky, dietu přerušme a upravme (v předepsaných mezích) svůj jídelníček. Keto strava se nedoporučuje v období těhotenství a kojení, dále pacientům s onemocněním ledvin a jater, jakož i pacientům s cukrovkou 1. typu.
Principem ketogenní diety je dosažení stavu ketózy, kdy nastává zvýšení ketolátek v krvi. Její závažnost je možné určit jednoduchým testem moči nebo vyšetřením krve, ale může se také měřit obsah ketonu ve vydechovaném vzduchu. Přesto existují varovné příznaky, které naznačují nadměrné množství ketolátek v krvi:
Je to velmi individuální. Množství ketonů v krvi ve velké míře určují naše stravovací návyky a životní styl, proto je obtížné stanovit dělící čáru mezi ketózou a "neketózou". Existují však referenční hodnoty, kterými se můžeme řídit:
Pokud se rozhodneme pro přísnější verzi ketogenní diety, kúra by neměla trvat déle než 5 dní a ani v ostatních případech by neměla přesáhnout 10 dní. V dietě můžeme pokračovat po týdenní přestávce.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5506682/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2716748/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945587/