head

Proč se zpomalí spalování tuků? Toto jsou nejčastější chyby!

Které chyby zabraňují spalování tuků?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Dieta-Hubnutí

Je chyba si myslet, že neúspěch spalování tuků pramení pouze z nevhodné diety a nedostatku pohybu, protože ho mohou ovlivnit i tak nevinné faktory, jako jsou kofeinové nápoje a nedostatek vápníku, o stresu ani nemluvě. Z našeho článku se dozvíte, jak zpomaluje spalování tuků zanedbání detoxikace.

Boj s toxiny

Náš organismus je velmi rozumně vymyšlen. Pokud nám dobře funguje trávicí soustava, je schopna nás osvobodit od jedů rozpustných v tuku. Stačí však poškození střevních klků, aby v tomto procesu nastala chyba. Pokud je střevních klků nedostatek, není nic, co by pomohlo vyčistit ze střev jedovaté látky a toxiny, a ty se potom dostávají do jater, kde se časem nahromadí a játra je znovu pouštějí do krevního oběhu, odkud se potom dostávají do tukových buněk, kde se ukládají. Když hubneme a zanedbáme detoxikaci, toxiny se z důvodu chybějících tukových polštářků dostávají zpět do jater a odtud znovu do krevního oběhu. Vyjít z tohoto začarovaného kruhu lze pouze zpomalením látkové výměny a spalování tuků, protože organismus si chce udržet tukové polštářky, které ho mají ochránit před toxiny. Proto je důležité jednou za čas detoxikovat. 

Příliš málo vápníku

Na Institutu výživy Univerzity v Tennesse byl uskutečněn zajímavý pokus. Několika lidem byl nastaven jídelníček s malým množstvím vápníku, zatímco druhé skupině byla podávána jídla se střední kalorickou hodnotou, ale kromě toho i výživové doplňky s obsahem vápníku. Zajímavým byl ve druhé skupině na konci pokusu mnohem významnější pokles na váze a to díky vápníku. Lze tedy předpokládat, že čím více vápníku náš jídelníček obsahuje, tím více tuků dokážeme spálit, protože vápník je schopen snížit příjem tuků přes střevo, aktivuje použití tuků buňkami a znásobuje efektivitu spalování tuků.

Příliš mnoho kofeinu

Kofein stimuluje právě vylučování vápníku z organismu, přičemž jeden šálek kávy nás zbaví zhruba 5 - 6 mg vápníku. Ne náhodou se dává přehnaná konzumace kávy do souvislosti s osteoporózou. Kofein způsobuje kromě toho průjem, bolesti hlavy, připisuje se mu zodpovědnost i za vznik vysokého krevního tlaku a zvyšuje riziko žaludečního vředu.

Nedostatečný příjem vitaminů

Ačkoli vitamin C nezpůsobuje vysloveně redukci váhy, zdá se, že souvisí s hmotností a tedy nepřímo i se spalováním tuků (protože podporuje látkovou výměnu buněk). Podle výzkumů uveřejněných v odborném časopisu European Journal of Clinical Nutrition se u 58 % žen s nadváhou vyskytl i nedostatek vitaminu C, který je jedním z hlavních antioxidantů v boji proti volným radikálům. Pokusy dokázaly, že ženy s nadváhou, jimž se doplnila výživa o vitamin C, zhubly i bez diety. Existuje však spojení i mezi nedostatkem vitaminu E a hmotností. Důležitou roli při spalování tuků hraje i hořčík. O hořčík nás může obírat stres, který navíc zvyšuje hladinu kortizolu. Tento hormon nejenom, že zvyšuje chuť k jídlu, ale pomáhá i hromadění tuků v tukových polštářcích v oblasti břicha, což zabraňuje dosažení plochého břicha.

Nedostatek spánku

K udržení zdravé tělesné hmotnosti přispívá i adekvátní množství a kvalita spánku. Vzhledem k tomu, že se následkem nedostatku spánku zhoršuje efektivita metabolismu sacharidů, ukládá se do organismu více tuku.

Zdroje:

http://www.webmd.com/diet/news/20000417/calcium-low-fat-diet

http://www.livestrong.com/article/534707-high-dose-vitamin-c-weight-loss/

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.