head

Strava na snížení hmotnosti

Strava na snížení hmotnosti
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Dieta-Hubnutí

V dnešní moderní době se problém přibírání dotýká mnoha z nás, proti kterému můžeme nejúčinněji bojovat pomocí stravy na snížení hmotnosti.

Strava na snížení hmotnosti se nedoporučuje jen kvůli udržení postavy, resp. její znovuzískání. Správným stravováním můžeme předejít mnoha onemocněním, ztrátou nadbytečných kilogramů se mohou zmírnit nebo dokonce úplně zmizet příznaky onemocnění.

Nadváha nás dělá nemocnými

V kruhu lidí s nadváhou je výskyt onemocnění jater a cukrovky osmkrát vyšší. Nadváha může přispět k výskytu protučnělosti, arteriosklerózy, vysokého krevního tlaku, onemocnění koronárních cév, stroke, artritidy, artrózy. Chronická nadváha zvyšuje riziko nádorových onemocnění: rakoviny tlustého střeva, prostaty a konečníku. Výrazný přebytek kilogramů navíc je tedy více než jen estetický problém, může mít i smrtelné následky. I právě proto je dobré, pokud se odhodláme přejít na stravu pro snížení hmotnosti. Při jejím dodržení si můžeme být jisti, že hubnutí bude trvalé, a nepoškozujeme si jím svůj organismus.

Důkladně vybírány kalorie

Naštěstí existují takové koření a mléčné výrobky, zelenina, ovoce, které lze zařadit do stravy na snížení hmotnosti. Tyto dietní jídla, zelenina, ovoce, bylinky a mléčné výrobky nejen napomáhají hubnutí, ale jsou také chutné. Během aplikace stravy na snížení hmotnosti je přísun kalorií do organismu tehdy optimální, pokud obsahuje 45 procent uhlohydrátů (1g sacharidu - 4 kcal), 30 procent tuku (1 g tuku - 9 kcal), 25 procent bílkovin (1g bílkovin - 4 kcal). Upřednostňujme potraviny s nízkým glykemickým indexem, protože tyto zvyšují hladinu cukru v krvi jen pomalu. Glykemický index ideálních jídel je pod 50, sem patří mimo jiné masa, ryby, houby, sýry, luštěniny, mléčné výrobky, resp. zeleniny.

Jídla snižující hmotnost

Upřednostňujme jídla s obsahem bílkovin, konzumaci zdravých tuků a olejů (extra panenský olivový olej, losos, sušeného ovoce, konopné semínka), zeleninu bez obsahu škrobu (cuketa, chřest, rajčata, květák, špenát, růžičková kapusta, lilek), luštěniny (čočka, červené fazole, cizrna), a pokud máme chuť na sladké, tak si dejme kvalitní čokoládu na vaření, které má stejně nízký glykemický index. Nenasycené tuky v olivovém oleji zrychlují látkovou výměnu a pomáhají při spalování tuků. Vejce jsou plné proteinů, které zajišťují pocit sytosti, stejně i řecký jogurt. Při vstřebávání bílkovin spálíme velké množství kalorií, což dělá dietu úspěšnou. Pálivá paprika díky obsahu kapsaicinu potlačuje pocit hladu, zrychluje látkovou výměnu, znásobuje spotřebu energie organismu. Ovesnou kaši lze konzumovat nejen na snídani, ale i ve formě kúry, pomáhá v tom, že kila se "tají" bez hladovění. Ovesná kaše díky obsahu vláknin přispívá k detoxikaci organismu a čištění střev. Odstraní zácpu, chrání sliznici střev, čímž snižuje riziko rakoviny tlustého střeva.

Probiotika

Několik studií potvrdilo, že některé střevní bakterie mohou mít vliv na regulaci tělesné hmotnosti, tedy i tloušťky. Hmotnost může ovlivnit i poměr bakterií patřících do kmene bacteroidetes a firmicutes. V střevní flóře člověka s nadváhou je více bakterií firmicutes a méně bacteroidetes bakterií. Vypadá to tak, že bakterie firmicutes podporují tvorbu takových enzymů, které jinak odbourávají i nestravitelný cukr a zvyšují počet vstřebaných kalorií. Konzumace probiotik však může vyřešit tento problém, takže souběžně s dietou je možné dosáhnout úspěšně ztrátu hmotnosti.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.