head

Strava s vysokým obsahem bílkovin - Opravdu pomáhá při hubnutí?

Strava s vysokým obsahem bílkovin se v posledních letech stala velmi oblíbenou
Strava s vysokým obsahem bílkovin se v posledních letech stala velmi oblíbenou
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Dieta-Hubnutí

Bílkoviny mnozí spojují s hubnutím pro jejich nízký obsah uhlohydrátů a pro diety s vysokým obsahem bílkovin, jako například Paleo a Atkinsonova dieta. Avšak, během těchto diet je ztráta na váze často jen minimální, protože lidé mají neustále pocit hladu. Několik studií prokázalo, že snídaně bohaté na uhlohydráty pomáhají předcházet tomu, abychom během dne měli pocit hladu. Podle toho, ale není vlastně strava s vysokým obsahem bílkovin účinná?

Podle profesora Aberdeenské univerzity - Alexa Johnstona - existují důkazy na to, že i bílkoviny dokáží vyvolat pocit sytosti. Pokud se chceme zbavit několika nadbytečných kilogramů, je nejdůležitější, abychom konzumovali snídaně s vysokým obsahem bílkovin, jako například topinky s fazolemi, nebo mléčné smoothie.

I uhlohydráty jsou potřeba

Pan profesor není zastáncem Atkinsonové diety. Tvrdí, že pokud zcela vynecháme ze stravy uhlohydráty, může to mít negativní vliv na zdraví našich střev (dnes už víme, že zdraví střev má velký vliv na naše všeobecné zdraví). Pokud zvýšíme příjem bílkovin, nebude to mít vliv na hubnutí, protože strava s vysokým obsahem bílkovin rostlinného původu může být pro organismus škodlivá. Některé studie uvádějí, že konzumace velkého množství bílkovin rostlinného původu může souviset i s přibíráním, nakolik konzumace červeného masa může vést ke vzniku rakoviny a jiných kardiologických onemocnění a zvyšuje hladinu cholesterolu.

Profesor Johnstone doporučuje spíše to, aby lidé s nadváhou dodržovali stravu s vysokým obsahem bílkovin a mírným obsahem uhlohydrátů, která obsahuje 30% bílkovin, 40% sacharidů a 30% tuků - namísto obecně uváděných 15% bílkovin, 55% sacharidů a 35% tuků.

Konzumace libového masa, jako například kuřecí maso a ryby, je opravdu důležitá.

Mikro-bílkoviny (mikro-proteiny)

Existují tzv. zdravé bílkoviny, které nepocházejí z masa. Nazýváme je mikro-bílkoviny (mikro-proteiny) a můžeme je nalézt v houbách. Vědci zkoumají, zda má tato jedinečná forma vliv na pocit sytosti a hladinu inzulínu, která se může dát do souvislosti s cukrovkou typu 2. Jedna skupina porovnala mikro-bílkovinnou dietu s dietou na bázi kuřecího masa, a zjistili, že u těch, kteří konzumovali přípravky nahrazující maso, byla dosažena potřebná hladina cukru, ale jejich pankreas produkoval méně inzulinu.

Vyhozené peníze

Riziko toho, že konzumujeme příliš málo bílkovin, je malé. Mnohem vyšší je šance na to, že se staneme oběťmi přípravků nahrazujících bílkoviny. "Některé výživové doplňky s obsahem bílkovin nabízejí za nehorázné vysoké ceny. Abychom to shrnuli, pokud konzumujeme větší množství bílkovin, než jaké ve skutečnosti náš organismus potřebuje, jsou to vlastně peníze spláchnuty na toaletě. "- vyjádřil se Johnstone.

Které jsou nejlepší zdroje rostlinných bílkovin?

Příjem potřebného množství bílkovin je možné vyřešit i pomocí rostlinných zdrojů, ačkoli je nesporné, že tato možnost je časově náročnější. Existují luštěniny a také semená s vysokým obsahem bílkovin. Na rostlinné bílkoviny jsou bohaté dýňová jadérka, mandle, arašídy, žlutý hrách, čočka, cizrna, sója, dále sušeného ovoce, sezamová semena, mák a pistácie.

Rostlinné mléko, bohaté na bílkoviny, je ideální pro ty, kteří se zaměřili na zdravý životní styl, ale i pro ty, kteří rádi pijí mléko bez cholesterolu a laktózy. Pro přípravu takového mléka poslouží Vitamilk - výrobník rostlinného mléka, přístroj, ve kterém je možné připravit kromě mléka i smoothie, nebo krémové polévky.

 

Zdroj:
http://www.bbc.com/future/story/20180522-we-dont-need-nearly-as-much-protein-as-we-consume

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.