head

Bolest břicha u dětí a její léčba: co doporučuje gastroenterolog?

Dr. Podlupszki Csaba
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Dítě

Bolest břicha u dětí a její léčba je možná různými způsoby, kdy je která metoda nejúčinnější, na to jsme se ptali gastroenterologa, MUDr. Csabu Podlupszkeho. Odborník nám kromě toho poskytl i užitečné rady pro rodiče v souvislosti s užíváním pre- a probiotik.

Je rozdíl mezi bolestí břicha dětí a dospělých?

U dětí je funkční porucha trávicího systému obvykle spojena s určitým stresem. Může jít o školní či rodinné problémy, stěhování nebo během období přivykání na jesličky a školku. Ve své praxi se často setkávám s takovými dětmi, u kterých se za bolestmi břicha neskrývá žádná porucha orgánu, ale se odvíjí čistě od psychických problémů.

Dokáží děti jednoznačně ukázat, kde jejich bříško bolí?

Závisí to od věku. 5 - 6 - 7 leté děti vědí zcela přesně ohraničit a říct, které je to místo, kde pociťují bolest. Když jedním prstem rozhodne ukáží na svém břiše na konkrétní bod, pak je téměř jisté, že bolest břicha není způsobena žádnou poruchou orgánu.

Co všechno může u dětí vyvolat bolest břicha?

Jak jsem již zmiňoval, bolesti mají často psychický původ. Ale mohou být způsobeny i bakteriální a virovou infekcí, obstrukcí střev, perforací žaludku nebo střev. Děti někdy spolknou drobné předměty, hračky. Pokud se tyto předměty nedostanou dále ze žaludku do tenkého střeva, spojí se se zkonzumovanou potravou a vznikne tzv. bezoár. Vypadá jako tvrdá boule, její odstranění probíhá chirurgickým zákrokem. I u nich se může vytvořit žaludeční vřed, zánět slinivky, zánět žlučníku, různé zánětlivé onemocnění střev, například Crohnova choroba. U maličkých dětí je častá bolest břicha - kolika, kdy během kojení spolknou hodně vzduchu, který pak napíná střeva.

I děti mohou trpět zažívacími poruchami?

Není to vzácné, je to kvůli nedbalosti rodičů. Děti pijí hodně sycených nealkoholických nápojů, jedí cukrové sladkosti, polotovary, chipsy, neboť jim to rodiče dovolí. Tyto mohou způsobit průjem, zácpu, nadýmání a alergii. Stále více dětí je citlivých na mléčné bílkoviny a mléčný cukr, potraviny s obsahem lepku, což je také doprovázeno bolestí břicha, průjmem, nadýmáním a křečemi v břiše. Vůbec není jedno, co děti jedí, v zájmu zdravého stravování musejí být oba rodiče důslední. Není dobré, když je jeden z nich shovívavý. Mluvím z vlastních zkušeností, i já mám jednoho 6 a jednoho 11 letého syna.

Častá je také zácpa u dětí

Zácpa se může objevit, pokud dítě nemá dostatečný příjem tekutin. Pravděpodobně učitelky a vychovatelky nemají dost času na to, aby během dne sledovali příjem tekutin u všech dětí. Přitom tekutiny, které by měly přijmout dopoledne, nelze doplnit odpoledne, neboť doma zaujme jejich pozornost hra, nebo učení. Není jedno ani to, co dáváme dětem pít. Nejlepší je čistá voda, nebo neslazený čaj. Nápojem s obsahem cukru je lepší vyhnout se.

Kolik vody by měly děti vypít?

Závisí to na jejich věku, hmotnosti a vnějších vlivů. Minimálně by to měl být jeden litr, ale jak dítě roste, může se to zvýšit na 2 litry.

Jak probíhá léčba břicha u dětí?

Závisí to od příčiny. Samozřejmě, situace je jiná v případě virové infekce, i v případě alergie, nebo když děti bolí břicho kvůli parazitům. Při posledním případě je nutné i vyšetření stolice i vyšetření krve, je velmi důležité, aby se v laboratoři přesně diagnostikovali vajíčka parazitů. V případě, že má dítě zácpu, je třeba zvážit jeho jídelníček. Není řešením, pokud se například v případě chronického problému rodič pokouší odstranit zaseknuté části stolice z konečníku dítěte teploměrem. Teploměr se může zlomit, ze starších teploměrů může vytéct zdraví nebezpečná rtuť, ale touto metodou mohou být poškozeny i reflexy, které vyvolávají stolici. Léčba bolesti břicha u dětí je někdy možná pouze chirurgickým zákrokem, ať už v případě zánětu slepého střeva, obstrukce střev nebo jejich zauzlení - volvulus. Pokud vidíme, že je dítě skleslé, bledé, zvrací nebo má horečku, okamžitě vyhledejme lékaře! Udělejme tak i v případě krvavé stolice. Vedle případů, které vyžadují chirurgický zákrok, ve většině případů mohou při léčbě i při prevenci pomoci pre- a probiotika.

V poslední době jsou obě doprovázeny zvýšeným zájmem

V dnešní době se již nepříliš objevují nové antibiotika, proto je medicína otevřená i před jinými řešeními. Takto zjistili i to, že pro správné fungování imunitního systému je nutná zdravá a vyrovnaná střevní flóra. Doplněním probiotik je možné rovnováhu střevní flóry napravit, je možné zabránit vzniku různých onemocnění a léčit je, a mohou nám pomoci i při překonávání bolestí břicha u dětí. Rodiče si stále více uvědomují, jak je velmi důležité po antibiotické léčbě podávat dětem probiotika. Když předepisuji léky, vždy doporučuji i užívání probiotik v rámci prevence. Prebiotika však zná mnohem méně lidí, přitom bez nich se prebiotické bakterie nedokážou rozmnožovat. Jednoduše řečeno - jimi se živí.

Vyrábějí se probiotika a prebiotika vysloveně i pro děti?

Probiotické přípravky většinou obsahují tytéž prospěšné kmeny bakterií jako u dospělých, avšak možná ne ve formě kapslí, neboť ty se obtížně polykají. Nejmenším zvykneme podávat kapky, děti nad 3 roky je mohou užívat ve formě žvýkacích tablet. Užívání prebiotik je třeba pouze v případě, že dítě nekonzumuje dostatek čerstvé vlákniny s prebiotickým účinkem, nebo takového právě nejsou k dispozici, například v zimním období. Musíme myslet i na to, že děti nemají zeleninu velmi v oblibě.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.