head

Bolesti břicha u dětí: kdy je důvod k obavám?

Co může způsobit bolesti břicha u dětí?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Dítě

Bolesti břicha u děti, i když ne každodenně, ale objevují se často, proto je dobré vědět, kdy je důvod k obavám. Kdy pomohou domácí praktiky, a kdy je třeba navštívit lékaře?

Zkažený žaludek, zácpa, jídla, které nadýmají - to je jen několik důvodů, kdy nastupují bolesti břicha u detí. Snadno se, ale může stát, že bolesti dětem způsobuje vážnější problém (např. střevní onemocnění), který vyžaduje lékařské ošetření.

Možné důvody

Často slyšíme od maminek, že jejich dítě má koliku. K tomu, že dítě si stěžuje na bolesti břicha, vede několik faktorů. U batolat se často objevuje kolika - bolesti bříška, když dítě během kojení hltá i hodně vzduchu, toto mu napíná bříško. Nicméně tyto bolesti mohou vyvolat i přejídání, poruchy trávení, zácpa, nadměrná tvorba plynů, gastroenteritida, zánětlivé onemocnění střev (Crohnova choroba nebo dráždivý syndrom střeva - IBS), ale u citlivých dětí i mléčné bílkoviny, mléčný cukr a jídla s obsahem lepku. U malých dětí nás ani jen nenapadne, že je může trápit zánět žlučníku, reflux nebo žaludeční vřed, avšak bolesti břicha u dětí mohou být průvodním znakem i zánětlivého onemocnění pánve. Bolesti se mohou objevit také v případě zánětu močových cest, zatímco silné, často nesnesitelné bolesti břicha jsou upozorňujícím znakem zánětu slepého střeva, či volvulus - zamotání střeva. Malé děti s radostí polykají malé drobné předměty, hračky, což může způsobit perforaci střeva. Paraziti mohou dráždit stěny střev, což vede k zánětům.

Jak má rodič jednat?

Pro zjištění příčin bolestí břicha se nejdříve důkladně zamysleme, co jídlo dítě naposledy. Sledujme, v jakých intervalech se bolest ohlašuje, za jakých podmínek, v jaké intenzitě, v které oblasti břicha, a zda mají průvodní znaky (horečka, zvracení, bolestivé močení). Průvodním znakem porouchaného žaludku jsou náhle nechutenství, bolesti žaludku, nevolnost, slabost, nucení na zvracení, zvracení, dokud průvodním znakem žaludečního vředu jsou nepříjemný pocit, nebo bolest v oblasti žaludku, která může vystřelovat až do bederní oblasti. Pokud dítě pociťuje bolesti v okolí pupku a v pravé dolní polovině břicha, může to znamenat zánět slepého střeva, který je nutné okamžitě léčit, často i operovat. Na zánět žlučníku poukazuje bolest v nadbřišku, která je nejintenzivnější pod pravým podžebří a vystřeluje směrem k pravé lopatce. Volvulus - zamotání - tenkého a tlustého střeva se projevuje křečovitou, intenzivní bolestí, která se více projevuje, čím vyšší je volvulus. Zároveň s ní se objevuje i zvracení, nadýmání, zácpa, léčení vyžaduje operaci. Na přítomnost parazitů poukazuje nadýmání, průjem, "kroucení" břicha, tyto příznaky se trvale objevují.

V každém případě je třeba navštívit lékaře, pokud bolesti během 1-2 dní neustoupí, stupňuje se v doprovodu horečky, krvavé moči a stolice, pokud neustoupí průjem a nevolnost, nebo se ohlásí pocit slabosti.


Bolesti břicha způsobují často i psychické problémy, není tomu jinak ani u dětí. Pokud dítě trpí úzkostí (např. z důvodu stěhování, příchodu sourozence na svět, rodinných problémů, navykání do školky), to se často projevují i ​​příznaky trávicího traktu: nechutenství, žaludeční křeče, průjem a zácpa.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.