head

Inzulin v prášku může pomoci proti cukrovce │ Testují na dětech

Inzulinový prášek podán lžičkou může vytrénovat imunitní systém
Inzulinový prášek podán lžičkou může vytrénovat imunitní systém
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Dítě

Odborníci tvrdí, že už od narození by se našel způsob na to, jak předejít vzniku cukrovky typu 1. Myšlenka je založena na skutečnosti, že by trénovali imunitní systém kojenců inzulinem v prášku, čímž by dosáhli doživotní imunitu vůči ní - oznámilo BBC.

Inzulin je ten hormon, který reguluje obsah cukru v krvi a poruchy jeho činnosti způsobují cukrovku.

Inzulin v prášku pro děti

Do experimentu, který se bude konat v Anglii, chtějí zapojit gravidní ženy z porodních klinik v Berkshire, Buckinghamshire, Milton Keynes a Oxfordshire. Požadují od nich, aby denně podávali inzulin ve formě prášku svým dětem ve věku od šesti měsíců do tří let. Účastnice výzkumu budou členové výzkumného týmu pravidelně navštěvovat, aby monitorovaly zdravotní stav dítěte.

Polovina účastníků výzkumu bude dostávat skutečný inzulin a druhá polovina bude dostávat placebo, které neobsahuje žádné léky. Ani vědci, ani rodiče nebudou vědět, kteří co dostali, ale až po experimentu to prozradí, aby výsledky neovlivnila žádná zaujatost - dočetli jsme se na stránce BBC.

Ze sto novorozenců jeden přijde na svět s geny, díky kterým je u něj riziko vzniku cukrovky typu 1 - závislé na inzulinu - vysoké. Podle odborníků může vzorek krve - běžně odebrána z paty novorozence, která slouží k upřesnění jeho zdravotního stavu - vhodná i na to, aby z ní vykázaly tyto geny. Vědci Oxfordské univerzity chtějí tímto způsobem vyšetřit 30 000 novorozenců, aby vybrali ty, kteří by byli vhodní pro účast na tomto experimentu. Vědci se domnívají, že inzulin v prášku, podaný lžičkou, dokáže vytrénovat imunitní systém tak, že bude tolerovat vlastní produkci inzulinu, která předchází vzniku cukrovky typu 1.

Toho času cukrovce typu 1 nelze předcházet

V dalším výzkumu se testovalo, zda metformin - léčivá účinná látka, používaná při léčbě cukrovky typu 2 - podávaná v dětství, dokáže zabránit onemocnění.

Cukrovka - diabetes - typu 1 je celoživotní stav, kdy slinivka neprodukuje inzulin, proto je hladina krevního cukru příliš vysoká. Tento stav může způsobovat dlouhodobé vážné zdravotní problémy, jako například ztráta zraku, onemocnění srdce a cév, zda krvácení do mozku.

"Bylo by fantastické, kdybychom mohli zabránit tomu, aby děti a jejich rodiče nemuseli bojovat s cukrovkou a případnými komplikacemi, jako slepota, onemocnění ledvin, či srdce" - zdůrazňoval Matthew Snape, vedoucí výzkumník Oxfordského experimentu.

Výzkum je financován britským Státním ústavem výzkumu zdraví, Občanským sdružením JDRF - zabývajícím se cukrovkou typu 1, Organizací UK a jinými prospěšnými společnostmi.

Přečtěte si, jak může pomoci akupunktura proti cukrovce!

 

Zdroj:  

https://www.bbc.co.uk/news/health-44777939

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.