head

Nový způsob léčby alergie na arašídy

Alergie na arašídy
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Dítě

Alergii na arašídy dosud nebylo možné léčit, avšak vědci našli nyní jednoduchý, ale o to účinnější způsob. Tento způsob testovali na takových dětech, které trpěly tak silnou alergií na arašídy, že už od drobného kousku se u nich projevily příznaky. Výzkumu se zúčastnilo téměř 500 dětí ve věku 4 - 17 let.

Během výzkumu velkého počtu účastníků se podařilo předejít alergickým reakcím na arašídy, kdy děti užívali denně jednu kapsli arašídové mouky po dobu 6 měsíců, aby se u nich vytvořila snášenlivost. Pro upřesnění: lékaři denně posýpali jídla obsahem kapsle arašídové mouky, postupně ji dávkovali, postupně zvyšovali dávku. Druhá skupina dětí užívala kapsle s placebem - bez arašídového prášku, avšak ani děti, ani sami lékaři nevěděli, co se v kapslích ukrývá.

Povzbuzující výsledky

Podle vyjádření Aimmune Therapeutics se sídlem v Kalifornii, kde byly testy provedeny, po šesti měsících 67% dětí z celkového počtu zúčastněných bylo schopných zkonzumovat dva kousky arašídů bez alergické reakce, zatímco ve skupině užívající placebo to byly jen 4%.

Alergoložka Univerzity v Arkansasu, Stacie Jones, však upozorňuje, aby tuto metodu nikdo nezkoušel doma, nakolik může být nebezpečná. "Zatím je tento postup ve stádiu testování. Provést ho lze jen za dokonale bezpečných podmínek" - vyjádřila se Dr. Jones. Téměř pětinu testovaných dětí vyloučili z procesu. Z nich 12% pro alergické reakce, nebo jiné problémy.

Najdou se i pochybnosti

Odborná pracovnice univerzity ve Vanderbilta, Stacy Dorris, upozornila na to, že metoda s arašídovou moukou může ochránit pacienty před vážnými reakcemi, ale není to způsob léčby. "Nevíme, co by se mohlo stát, kdybychom přestali užívat kapsle" - řekla p. Dorris, která doložila, že metodu vyzkouší i na své 8 leté dceři, která trpí alergií na arašídy. Úspěch není zaručen, nakolik podle studie se u několika pacientů objevilo příliš mnoho vedlejších účinků na to, aby mohli užívat denní dávku. Nová metoda nezaručuje ani to, že děti budou moci konzumovat arašídy tak, jako kdyby nebyly alergické. Zaručuje pouze to, že 95% z nich dokáže sníst jednu arašídu aniž vyvolá alergickou reakci - vysvětluje Andrew Bird, alergolog Southwestern Medical Center v Dallasu, který se zúčastnil výzkumu jako poradce.

Výsledky ještě nebyly prozkoumány nezávislými odborníky.

 

Zdroj:

http://abcnews.go.com/Health/wireStory/preventive-treatment-peanut-allergies-succeeds-study-53218336

 

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.